Refrakcyjna wymiana soczewki to jeden z najnowocześniejszych dostępnych na rynku okulistycznym zabiegów. Jest dość drogi, ale wart swojej ceny. To operacja szybka, skuteczna, bezbolesna i bezpieczna. Nie ma niemal żadnych przeciwwskazań do jej wykonania. Jedyną możliwą przeszkodą jest ciężki stan pacjenta. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na dobre pozbyć się wady wzroku. Stanowi też swoistą profilaktykę przed zaćmą. Jeśli męczy cię noszenie okularów, czy soczewek, warto rozważyć takie rozwiązanie.
Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykonanie dokładnych badań kwalifikacyjnych. Jak zostało wspomniane, nie ma niemal żadnych przeciwwskazań do refrakcyjnej wymiany soczewki, jednak badania są konieczne. Okulista dokonuje dogłębnego wywiadu, a także sprawdza stan oczu pacjenta, ich budowę, wady wzroku i konieczną moc soczewki, by odzyskać pełną ostrość wzroku. Wszystko to dlatego, że refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki z oka pacjenta i umieszczeniu na jej miejsce syntetycznej. Implant jest indywidualnie stworzony dla każdego pacjenta, zależnie od jego upodobań oraz oczekiwanych efektów. Dlatego też badania są tak ważne.
Sam zabieg odbywa się w ciągu jednego dnia. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie ma konieczności poddawania pacjenta narkozie. Oko znieczula się za pomocą specjalnych kropli, a powieki przytrzymuje rozwórką, by pacjent nie mrugał. Cały czas pozostaje on jednak przytomny i w kontakcie z lekarzem. Chirurg wykonuje dwa maleńkie cięcia na oku. Jednym wprowadza urządzenie, które emituje ultradźwięki. To właśnie za ich pomocą rozbijana jest naturalna soczewka pacjenta. Jej fragmenty są następnie usuwane drugim wykonanym otworem za pomocą przyrządu w rodzaju mikroodkurzacza. Gdy oko jest już oczyszczone z resztek soczewki, na jej miejsce wprowadza się implant zwinięty w rulonik. Rozwija się on na oku i umiejscawia na gałce ocznej.
Całość zabiegu trwa około 20 minut. Nie jest konieczna hospitalizacja, bezpośrednio po zabiegu można wracać do domu, nie zaleca się jedynie prowadzenia samochodu, warto więc przyjechać taksówką lub poprosić bliską osobę o podwózkę. Oko goi się samodzielnie i stosunkowo szybko, nie ma potrzeby zakładania szwów. Dzień po zabiegu należy udać się na wizytę kontrolną.
Dla kogo jest polecany zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Choć zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki można zaproponować niemal każdemu pacjentowi, zalecany jest szczególnie kilku wyróżnionym grupom. Nie ma ograniczeń wiekowych, jednak osoby po 40 roku życia będą bardziej namawiane przez okulistów do odbycia zabiegu. W starszym wieku niejednokrotnie potrzebna jest więcej niż jedna para okularów, a refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na zredukowanie więcej niż jednej wady wzroku. Z tego samego powodu zaleca się też tę operację osobom cierpiącym jednocześnie na przykład na krótkowzroczność i astygmatyzm. Do zabiegu tego mogą być skierowane też osoby, które nie mogą zostać zakwalifikowane do laserowej operacji wzroku.
Do ilu dioptrii można wykonywać zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Wśród zalet refrakcyjnej wymiany soczewki warto wskazać też, że poleca się ją osobom o bardzo wysokich wadach wzroku. To kolejna przewaga wymiany soczewki nad operacjami laserowymi. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala zniwelować krótkowzroczność i nadwzroczność nawet powyżej 14 dioptrii i astygmatyzm powyżej 6 dioptrii. Nie oznacza to jednak, że tylko przy tak wysokich wadach jest ona zalecana. Wymiany soczewki można dokonać też przy o wiele mniejszych wadach wzroku.