img

Jak dbać o wzrok w podeszłym wieku?

Aby móc jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem należy dbać o niego przez całe życie. To szczególnie ważne u osób w podeszłym wieku, u których pogorszenie widzenia następuje na skutek naturalnych procesów fizjologicznych. Nasze oczy, podobnie jak każda inna część organizmu, z upływem lat się starzeją. Tempo tego procesu zależy w dużej mierze od nas samych: dbając o oczy możemy go w znacznym stopniu opóźnić. Jak zatem dbać o wzrok w podeszłym wieku? Jakich zasad przestrzegać, by zachować dobry wzrok do późnej starości?

Presbiopia, czyli dlaczego widzimy coraz gorzej

Większość osób po sześćdziesiątce musi używać okularów do czytania. Najczęstszym problemem jest  rozmazane, nieostre widzenie na bliskie odległości. Starczowzroczność, inaczej nazywana presbiopią, dotyka wszystkich bez wyjątku. Kłopoty z widzeniem zaczynają się zwykle około 40-45 roku życia. Im jesteśmy starsi, tym nasze oczy coraz bardziej tracą naturalną zdolność akomodacji, czyli dostosowywania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach od nas. W głównej mierze ma to związek ze stopniowym zmniejszaniem się elastyczności soczewki. Choć starczowzroczności nie jesteśmy w stanie zapobiec, istnieją pewne metody, dzięki którym można skutecznie zaradzić wywoływanym przez nią dolegliwościom.

Zdrowe odżywianie to podstawa

Właściwie skomponowana dieta to remedium na większość problemów zdrowotnych. To, czym się odżywiamy, wpływa także na kondycję naszych oczu. Posiłki powinny zawierać witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Najkorzystniejsze witaminy dla oczu to te, które wykazują działanie antyoksydacyjne (chronią nasze komórki przez działaniem wolnych rodników), a więc wit. A, C i E. Ich bogatym źródłem są np. marchewka, arbuz, szpinak, jaja, masło, brzoskwinie, brokuły, wątróbka, cytrusy, czerwona papryka, natka pietruszki, winogrona, szparagi, jabłka, olej słonecznikowy, olej sojowy, margaryna, kiełki pszenicy i orzechy. W diecie na dobry wzrok powinny znaleźć się także produkty zawierające cynk i luteiną. Są to na przykład borówki amerykańskie, czarne jagody, ostrygi, nasiona dyni, czosnek i cebula. 

Pamiętaj o wizytach u okulisty!

Regularne badanie wzroku jest konieczne, by jak najszybciej wykryć ewentualnie zmiany chorobowe. Osoby w podeszłym wieku powinny więc pamiętać o systematycznym odwiedzaniu swojego lekarza oraz wykonywaniu zalecanych badań okulistycznych. Jeśli zostaną nam zalecone okulary, nigdy nie kupujmy ich w markecie czy w aptece – takie produkty mogą nam nie tylko nie pomóc, lecz także zaszkodzić. Szkła korekcyjne wybieramy wyłącznie w salonie optycznym po przeprowadzeniu profesjonalnego badania wzroku.

Stop suchym oczom

Jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u osób starszych jest zespół suchego oka. Powstaje na skutek niewystarczającego nawilżenia powierzchni gałki ocznej w wyniku zaburzeń wydzielania filmu łzowego. Najprostszymi sposobami radzenia sobie z tym problemem są częste mruganie, stosowanie pokojowych nawilżaczy powietrza oraz częste wietrzenie mieszkania. 

 

Zobacz również