img

Soczewki miniskleralne

Soczewki kontaktowe mają zastosowanie w przypadku rozmaitych wad wzroku. Schorzenia, w których można zalecić używanie szkieł kontaktowych, to między innymi astygmatyzm, krótkowzroczność, różnowzroczność i infekcyjne stany rogówki. Jednym z typów soczewek kontaktowych są specjalistyczne soczewki miniskeralne. Takie soczewki dopasowywane są indywidualnie na podstawie badań przeprowadzonych przez okulistę lub optometrystę. W czasie badania optometrycznego wykonywany jest dokładny pomiar układu wzrokowego oraz mapa topograficzna rogówki. Na tej podstawie ustala się dalsze postępowanie lecznicze.

Soczewki miniskeralne – budowa

W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek twardych, soczewki miniskeralne mają znacznie większą średnicę. Średnica konwencjonalnych soczewek twardych ma około 10 mm, podczas gdy średnica soczewki miniskeralnej może mieć nawet 18 mm. Dzięki temu soczewka opiera się na słabo unerwionej twardówce oka – w przeciwieństwie do zwykłych soczewek twardych opierających się na rogówce. Z tego względu noszenie soczewek miniskeralnych jest o wiele wygodniejsze, ponieważ nie prowadzi do podrażnienia wrażliwej i silnie unerwionej rogówki.

Soczewki miniskeralne – zalety

Jedną z kluczowych zalet soczewek miniskeralnych jest wyjątkowa wygoda użytkowania. Soczewki miniskeralne dają o wiele wyższy komfort noszenia niż tradycyjne soczewki twarde. Dlatego są często proponowane pacjentom, którzy chcą uniknąć konieczności noszenia twardych soczewek gazoprzepuszczalnych. Dodatkowym atutem jest fakt, iż zasady aplikacji takich soczewek są bardzo proste, dzięki czemu można szybko i sprawnie umieścić szkło w odpowiednim miejscu. Wystarczy krótki instruktaż, by pacjent mógł samodzielnie zakładać takie soczewki w domu. Po aplikacji soczewki miniskeralne, między soczewką a powierzchnią rogówki powstaje niewielka przestrzeń. Dzięki temu możliwe jest swobodne gromadzenie filmu łzowego, co pozwala uniknąć wysuszenia gałki ocznej. Kolejną zaletą tego typu soczewek jest to, że ze względu na wysokiej jakości materiały użyte do ich wykonania są one bardzo wytrzymałe. Ten rodzaj soczewek może być stosowany nawet przez rok.

Soczewki miniskeralne – zastosowanie

Soczewki miniskeralne mogą być stosowane w przypadku wielu dolegliwości. Pierwszą grupę pacjentów stanowią osoby z zaawansowanymi postaciami stożka rogówki, u których inne szkła kontaktowe nie spełniły egzaminu. Ponadto, soczewki miniskeralne mogą być używane u pacjentów po zabiegu przeszczepu rogówki. Ten rodzaj szkieł kontaktowych jest stosowany u osób z głębokimi postaciami astygmatyzmu rogówkowego, jak również u pacjentów po różnego rodzaju urazach. Soczewki miniskeralne sprawdzają się także u pacjentów z zespołem suchości oka. W niektórych przypadkach stosowanie soczewek miniskeralnych zalecane jest pacjentom po zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o soczewkach miniskleralnych? Kliknij tutaj!

 

 

Zobacz również