img

Dbanie o wzrok w starszym wieku - dieta

Prawie 90% osób w podeszłym wieku ma problemy ze wzrokiem. W dużej mierze wynika to z naturalnych procesów fizjologicznych, czyli po prostu starzenia się organizmu. Początki starczowzroczności mogą pojawić się już u osób po czterdziestce. Presbiopia w pełni objawia się jednak dopiero u sześćdziesięcio-, siedemdziesięciolatków. I choć nie jesteśmy w stanie temu zapobiec, możemy w dużej mierze wpłynąć na spowolnienie tego procesu. Kluczowe jest właściwe zadbanie o kondycję naszych oczu, przede wszystkim zdrowy sposób odżywiania. Dlaczego właściwie skomponowana dieta jest aż tak ważna? O tym w dzisiejszym artykule. 

Jak wolne rodniki niszczą nam wzrok

Dbanie o oczy jest ważne w każdym wieku. Bez względu na to, ile mamy lat, powinniśmy chronić nasz wzrok przed działaniem szkodliwych czynników. Jednym z nich są na przykład wolne rodniki, czyli substancje przyspieszające naturalne procesy starzenia. Po naszym organizmie stale krąży pewna ilość wolnych rodników oraz neutralizujących je przeciwutleniaczy. Jeśli zachowana jest między nimi równowaga, nie musimy się niczego obawiać. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy antyutleniaczy jest zbyt mało w stosunku do ilości rodników. Jest to szczególnie niebezpieczne dla oczu, ponieważ wolne rodniki powodują nieodwracalne szkody w obrębie struktur nerwowych znajdujących się w siatkówce i nerwie wzrokowym. Ich uszkodzenie może stać się przyczyną groźnych chorób oczu, m.in. zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Skąd biorą się w naszym ciele wolne rodniki? Powstają np. podczas wysiłku fizycznego, w wyniku przemiany materii i w efekcie wzmożonego stresu. Na zwiększenie ilości wolnych rodników wpływa także palenie papierosów oraz niezdrowa dieta.

Dieta bogata w antyoksydanty

Aby zapobiec procesom degeneracyjnym wywołanym przez zwiększoną ilość wolnych rodników należy zadbać o właściwe odżywianie się. Prawidłowo skomponowana dieta pomaga w dostarczeniu do organizmu cennych przeciwutleniaczy, które potrafią neutralizować szkodliwy wpływ takich substancji. Bogatym źródłem antyutleniaczy są przede wszystkim owoce, warzywa i ryby. Powinniśmy za to unikać w diecie produktów wysoko przetworzonych. Jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy jest witamina C. Występuje w cytrusach, brokułach, papryce, pomidorach, czarnych porzeczkach i brukselce. Działanie antyutleniające mają również witaminy A i E. Znajdziemy je w orzechach, kiełkach pszenicy, tłuszczach roślinnych, szpinaku, marchewce i sałacie.

W trosce o dobry wzrok: minerały, kwasy omega-3 i luteina

W walce z wolnymi rodnikami pomocne są także minerały: cynk, selen i mangan. Źródłami tych pierwiastków są na przykład orzechy włoskie, ziarna dyni, sezam, świeży łosoś oraz boczniaki. Dietę warto uzupełnić także w produkty zawierające luteinę i kwasy omega-3: borówki amerykańskie, brukselkę, kalafior, kukurydzę i jaja.

Co jeszcze jeść, by jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem

W celu poprawy kondycji narządu wzroku można stosować także różnego rodzaju suplementy zawierające odpowiednio zbilansowany zestaw wszystkich witamin i minerałów.

Zobacz również