img

Nauka przy komputerze a zdrowe oczy

Zespół suchego oka - co to jest?

Wśród dolegliwości związanych z oczami jedną z najbardziej uciążliwych w codziennym życiu może być zespół suchego oka. Choć nie zagraża bezpośrednio jakości widzenia, utrudnia wykonywanie codziennych czynności, charakteryzuje się licznymi uciążliwymi objawami i na ogół wymaga stałego leczenia.

Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, przez co gałka oczna nie jest odpowiednio nawilżona. Może się też zdarzyć, że choć film łzowy jest prawidłowo wydzielany, jego skład chemiczny jest nieodpowiedni, przez co oko również pozostaje zbyt suche. Objawy obejmują pieczenie i swędzenie oczu, uczucie zmęczenia i ciężkości powiek, tak zwany „piasek pod powiekami”, rzadziej światłowstręt. Objawy nasilają się w nocy, a rano trudno otworzyć oczy.

Wśród przyczyn wskazuje się zarówno czynniki zewnętrzne, jak i uwarunkowania indywidualne danego organizmu. Zespół suchego oka często występuje u osób po 40 roku życia - w naturalny sposób wydzielane jest wtedy mniej łez. Również zmiany hormonalne związane z menopauzą lub stosowaniem antykoncepcji hormonalnej mogą wpłynąć na występowanie zespołu suchego oka. Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, długie godziny spędzane przed ekranem komputera, czy telewizora, palenie papierosów, pływanie w chlorowanej wodzie, noszenie soczewek kontaktowych - wszystko to może przyczynić się do powstania zespołu suchego oka u pacjenta. Schorzenie to występuje też często wraz z cukrzycą, bądź chorobami tarczycy.

Wpływ komputera na suche oczy

„Od komputera oczy się psują”, słyszał chyba każdy z nas. I jest to prawda, ale nie tylko komputer są winne. Również smartfony i telewizory stanowią takie samo zagrożenie. Z czego to wynika i dlaczego ekrany tak bardzo przyczyniają się do powstawania zespołu suchego oka? Są dwie podstawowe przyczyny. Po pierwsze, ekrany LED emitują tak zwane światło niebieskie. Występuje ono również w naturze, jednak nie w tak dużym natężeniu. Światło niebieskie płynące z ekranów działa pobudzająco, a w dłuższym okresie czasu powoduje podrażnienie oczu. Po drugie przed ekranem komputera, czy smartfonu mrugamy aż dwa razy rzadziej niż normalnie. Mruganie jest istotne, pomaga bowiem utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia oczu. Gdy nie mrugamy, oczy stają się bardziej suche, podrażnione. Dodatkowo pracując przy komputerze, skupiamy wzrok na jednym przedmiocie znajdującym się w bliskiej odległości od naszych oczu. To powoduje w dłuższym okresie czasu nadmierne napięcie gałki ocznej. Normalnie oczy skupiają się raz na przedmiotach będących blisko, a raz na przedmiotach będących daleko, co stanowi swoistą gimnastykę oczu. Skupieni na ekranie nie dostarczamy tego ruchu oczom, co może doprowadzić do ich przemęczenia.

Jak dbać o wzrok podczas nauki przy komputerze

Niejednokrotnie nie sposób ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera. Wielu pracowników biur i korporacji spędzają większą część tygodnia przed ekranami w ramach pracy. Również szkoły i uniwersytety wymagają pracy przed komputerem. Do tej pory bywały to tylko zadania domowe, czy projekty, które należało przygotować w domu. Od zeszłego roku jednak praktycznie całe szkolnictwo przeniosło się do przestrzeni wirtualnej i komputery są koniecznością.

Jak więc dbać o oczy? Warto wyposażyć się w dobrej jakości krople do oczu. Najlepsze będą tak zwane sztuczne łzy. Pozwalają utrzymać nawilżenie oczu, a ich skład jest identyczny ze składem naturalnych łez. Ponadto podczas długich godzin pracy warto regularnie oderwać oczy od ekranu i wykonać kilka ćwiczeń. Skup wzrok na przedmiocie znajdującym się blisko, a następnie na oddalonym. Powtórz to kilka razy. Zamknij oczy i pod zamkniętymi powiekami wykonuj kółka oczami. Tego typu ćwiczenia pozwolą nawilżyć oczy i ograniczyć ich przemęczenie.

 

Zobacz również