img

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu - co musisz wiedzieć?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki to coraz popularniejsza operacja poprawy wzroku. Mimo swojej dość wysokiej ceny jest coraz chętniej wybierana. Wynika to z kilku czynników. Jest to zabieg skuteczny i bezpieczny, mało inwazyjny i szybki. Nie wymaga długiej rekonwalescencji. Trwa kilkanaście minut. Pozwala skutecznie wyeliminować nawet kilka wad wzroku jednocześnie, dzięki czemu pacjent może raz na zawsze pożegnać okulary. Stanowi nawet skuteczne zabezpieczenie przed zaćmą. Polega bowiem na wymianie soczewki naturalnej u pacjenta na implant. Syntetyczna soczewka nie może zmętnieć, a zatem chroni pacjenta przed zaćmą.
Nie ma właściwie przeciwwskazań do wykonania zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Jedyne, co może uniemożliwić przeprowadzenie operacji to ciężki stan pacjenta. Ważne jest jednak, by przed operacją zostały wykonane kompleksowe badania. Dlaczego to tak istotne? Soczewka wszczepiana pacjentowi jest przygotowywana indywidualnie zależnie od preferencji i oczekiwań pacjenta oraz tego, jakie są jego wady wzroku i jakiej potrzebuje korekty.

Jak wygląda i ile trwa badanie kwalifikacyjne do refrakcyjnej wymiany soczewki?

Co wchodzi w skład badań przed zabiegiem refrakcyjnej wymiany soczewki? Przede wszystkim lekarz okulista przeprowadzi dogłębny wywiad. Chodzi o to, by dowiedzieć się, jaka jest historia pacjenta, jego wad wzroku, jak były korygowane do tej pory, ale też jakie są oczekiwania pacjenta, jakiego typu chciałby soczewki, jaki prowadzi styl życia (na przykład w jakim stopniu jest aktywny fizycznie).
Oprócz tego przeprowadza się szereg badań i testów. Zaczyna się od oceny ostrości wzroku z bliska, a także z daleka. Sprawdza się ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wykonuje się biometrię optyczną i topografię rogówki. Mierzy się gęstość komórek nabłonka. Lekarz okulista może także zlecić badanie dna oka - w tym celu używa się lampy szczelinowej. Inne badanie, które może zostać wykonane przed zabiegiem refrakcyjnej wymiany soczewki to OCT tylnego odcinka oka. Lekarz musi sprawdzić strukturę oka i to, jaka moc soczewki będzie konieczna, by pacjent mógł wyraźnie widzieć w każdych warunkach.

Ceny badania kwalifikacyjnego do refrakcyjnej wymiany soczewki w Krakowie i Warszawie

Na podstawie tych wszystkich badań lekarz okulista zleca przygotowanie soczewki. Istnieje wiele rodzajów implantów, które mogą zostać wszczepione w ramach refrakcyjnej wymiany soczewki. Najprostsze i najtańsze to soczewki jednoogniskowe sferyczne. Istnieją także soczewki jednoogniskowe asferyczne. Dalej przygotowana może zostać soczewka wieloogniskowa (również sferyczna lub asferyczna). Soczewki wieloogniskowe pozwalają na korekcję widzenia zarówno bliży, jak i dali. Poleca się więc je pacjentom, dla których zarówno widzenie z bliska, jak i z daleka zaczęło być nieostre. Dostępne są również soczewki toryczne. Te stosuje się w przypadku pacjentów z astygmatyzmem. Wreszcie soczewki mogą dodatkowo na życzenie klienta zostać wyposażone w filtr promieni ultrafioletowych UV bądź filtr żółty, niwelujący negatywne działanie światła niebieskiego płynącego z ekranów LED.
Im bardziej zaawansowana technologicznie soczewka, tym wyższy jej koszt. Również same badania kwalifikacyjne mają swoją cenę. Refundowane są obecnie jedynie soczewki i to tylko jednoogniskowe. Pacjent musi zatem przygotować się na wydatki. W prywatnych klinikach  okulistycznych, jak Vidium Medica, w Krakowie ceny badań kwalifikacyjnych wahają się między 190 a 300zł. W Warszawie zapłacimy od 200zł do nawet 400zł. Obejmuje to jedynie wywiad z okulistą i komplet badań. Koszt soczewki pokrywany jest przy okazji płatności za sam zabieg w wypadku zdecydowania się na operację.

 

 

Zobacz również