img

Do czego może prowadzić stożek rogówki?

Stożek rogówki jest chorobą, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy (swędzenie i zaczerwienienie oczu, nadwrażliwość na światło, większa męczliwość oczu, pogorszenie wzroku, rozmyte i niewyraźne widzenie, ból w okolicy oczu), należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Do czego może prowadzić stożek rogówki?

Czym jest rogówka?

Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest rogówka. Zasadniczą funkcją rogówki jest ochrona oka przed działaniem czynników zewnętrznych. Ciekawostką jest fakt, iż rogówka nie posiada naczyń krwionośnych, jest natomiast najbardziej unerwioną tkanką w naszym ciele. Charakterystyczną cechą rogówki jest dość złożona budowa. Tkanka składa się aż z pięciu warstw: nabłonka, błony Bowmana, istoty właściwej, błony Descemta oraz śródbłonka. Niekiedy rogówka ulega uszkodzeniu, w wyniku czego dochodzi do stopniowego pogarszania się wzroku.

Na czym polega stożek rogówki?

Stożek rogówki jest specyficzną chorobą oczu, polegającą na zniekształceniu rogówki. Dochodzi do niego wtedy, gdy tkanka rogówki ulega uwypukleniu i staje się coraz cieńsza, co doprowadza do pojawienia się charakterystycznego stożka. Choroba ma charakter postępujący, co oznacza, że jeśli nie zostanie w porę podjęte odpowiednie leczenie, schorzenie może się pogłębiać. Najczęściej stożek rogówki dotyka obydwu oczu (chociaż jego natężenie nie jest równomierne).

Poznaj cennik korekty stożka rogówki w Warszawie : https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/cennik/warszawa/

U kogo może wystąpić stożek rogówki?

Istnieją pewne grupy ryzyka, u których prawdopodobieństwo zachorowania na stożek rogówki wydaje się wyższe. Pierwszą z nich są osoby w wieku pokwitania, u których pogorszenie wzroku pojawia się w związku z astygmatyzmem i postępującą krótkowzrocznością. Jeżeli u osoby w wieku dojrzewania nastąpi szybkie pogorszenie się wzroku, należy bezwzględnie przeprowadzić diagnostykę w kierunku stożka rogówki. Prawdopodobieństwo pojawienia się stożka rogówki jest wysokie również u osób w wieku 30-35 lat. W tym wieku choroba może dać bardzo wyraziste objawy, a jej rozwój może przebiegać bardzo gwałtownie. Jednak nie w każdym przypadku jest tak samo – równie dobrze stożek rogówki może się na jakimś etapie zatrzymać.

Do czego może prowadzić stożek rogówki?

Jeżeli terapia zostanie podjęta na wczesnym etapie choroby, objawy stożka rogówki mogą być załagodzone dzięki stosowaniu odpowiednich okularów korekcyjnych lub miękkich soczewek kontaktowych. W bardziej zaawansowanych przypadkach można zastosować soczewki twarde o specjalnej budowie, zaś w najbardziej zaawansowanych stadiach można użyć soczewek twardówkowych. Niezwykle ważne jest tu jak najszybsze postawienie diagnozy, ponieważ nieleczony stożek rogówki może doprowadzić nawet do pęknięcia błony Descemta i bardzo gwałtownego pogorszenia wzroku wraz z intensywnymi dolegliwościami bólowymi. W niektórych przypadkach zalecany jest przeszczep rogówki, wszczepienie pierścieni rogówkowych lub zastosowanie keratotomii radialnej.

 

 

Zobacz również