Laserowa korekcja wzroku to coraz częściej słyszane przez nas pojęcie. Nic dziwnego, rozwój technologiczny oraz poszukiwanie coraz to nowych metod leczenia sprawiły, że wady wzroku – kiedyś nieuleczalne – dziś mogą stać się dla nas przeszłością. Dzięki zabiegowi laserowej korekcji, pacjenci cierpiący na krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm mogą na stałe pożegnać się z okularami czy soczewkami kontaktowymi i widzieć świat równie ostro, jak osoby całkiem zdrowe.
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowe zabiegi korygujące wzrok polegają na zmodyfikowaniu krzywizny gałki ocznej, a konkretnie jej zewnętrznej części, czyli rogówki. W zależności od wady, chirurg przy użycia lasera sprawia, że powierzchnia gałki ocznej staje się bardziej płaska (w przypadku krótkowzroczności), wypukła (w nadwzroczności) lub też niweluje nierówności, które są przyczyną astygmatyzmu. Zabieg taki jest bezpieczny, krótkotrwały (trwa zaledwie kilkanaście minut) oraz całkowicie bezbolesny.
Od kiedy można decydować się na laserową korekcję wzroku?
Gdy już podejmiemy wstępną decyzję o chęci skorzystania z dobrodziejstw laserowej korekcji wzroku, zapewne pojawi się pytanie – czy jest to dobry czas na taki zabieg? Wielu młodszych pacjentów pewnie zastanawia się, czy nie lepiej poczekać aż będą nieco starsi. Kluczową kwestią jest to, czy wada wzroku jest ustabilizowana. Najczęściej stabilizacja następuje między 18. a 21. rokiem życia, więc do laserowej korekcji wzroku zwykle kierowane są osoby, które ukończyły 21 lat. Dopiero wtedy zabieg przynosi najlepsze efekty.
Bezwzględnym kryterium kwalifikacji jest osiągnięcie pełnoletności, zatem z zabiegu laserowej korekcji skorzystać mogą już osoby w wieku lat 18, jednak tylko pod warunkiem, że ich wada jest już stabilna. Decyzję o tym podejmuje lekarz podczas badań kwalifikacyjnych. Zbyt wczesne przeprowadzenie operacji nie wiąże się z dodatkowym niebezpieczeństwem – jedynym czynnikiem „przeciw” jest ryzyko, że korekcja po dłuższym czasie mogłaby okazać się nietrwała (narząd wzroku w tym wieku nadal się rozwija i wada może ulec zmianie).
Do kiedy można poddać się zabiegowi?
Jeśli chodzi o górą granicę wiekową, w jakiej powinniśmy myśleć o laserowej korekcji wzroku, ustalono pułap 65 lat, jednak najlepsze rezultaty osiągane są do wieku 45 lat. Do tego czasu oczy nie są jeszcze obarczone starczowzroczności, która poprzez zupełnie inny mechanizm powstawania nie nadaje się do korekcji metodami laserowymi. W przeciwieństwie do nadwzroczności, gdzie wada polega na „zbyt płaskiej” gałce ocznej, starczowzroczność wynika ze zmniejszenia elastyczności soczewki. Taki proces następuje fizjologicznie wraz ze starzeniem organizmu i oko z czasem coraz trudniej akomoduje do patrzenia z bliska. Nie musimy się jednak martwić! W tym wieku medycyna wciąż ma dla nas inne opcje uporania się z męczącą wadą wzroku – możemy skorzystać z refrakcyjnej wymiany soczewki lub zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych. Więcej informacji na temat tych nowoczesnych metod znajdziemy na stronie Specjalistycznego Centrum Korekcji wzroku – Vidium Medica, które oferuje szeroki panel zabiegów, dostosowanych precyzyjnie do każdego pacjenta i jego wady wzroku.