img

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki jest ciekawą alternatywą dla osób, które nie mogą poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Czy jednak ta procedura jest odpowiednia dla każdego? Jakie są do niej przeciwwskazania?

Czym dokładnie jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesna metoda korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm. Zabieg ten polega na usunięciu dotychczasowej soczewki oka, a następnie zastąpieniu jej nowoczesną, wykonaną z biokompatybilnych materiałów. Procedura nie trwa długo – zazwyczaj około 10 minut – i jest wykonywana w bardzo komfortowych dla pacjenta warunkach: z miejscowym znieczuleniem, w niewielkiej sali operacyjnej (przez cały czas pozostaje się w kontakcie z lekarzem) i – oczywiście - po indywidualnym dobraniu wszczepianej soczewki. Zabiegowi takiemu możemy poddać się w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica (oddziały w Warszawie i Krakowie) – i to w bardzo atrakcyjnych cenach. Nowa soczewka, oprócz tego, że dzięki specjalnej strukturze umożliwia odpowiednie ogniskowanie się światła na siatkówce i przywraca prawidłową ostrość wzroku, posiada też zdolność pochłaniania promieni UV i minimalizowania odblasków, co dodatkowo zwiększa komfort widzenia.

Przeciwwskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki należy do najbezpieczniejszych zabiegów okulistycznych na świecie. Tak naprawdę jest tylko jedno duże przeciwwskazanie do jej przeprowadzenia – ciężki stan pacjenta. Przed zabiegiem przechodzi się kilka badań kwalifikacyjnych, które są konieczne, aby indywidualnie dobrać odpowiednią soczewkę. Refrakcyjna wymiana soczewki jest często wykonywana u starszych osób, które mają kłopoty z prawidłową ostrością wzroku zarówno z bliska, jak i z odległości.

Refrakcyjna wymiana soczewki alternatywą dla innych form leczenia

Refrakcyjna wymiana soczewki to bardzo atrakcyjna opcja dla pacjentów, którzy borykają się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, starczowzrocznością lub astygmatyzmem. W dobie postępów współczesnej medycyny, które umożliwiają nam rezygnację z okularów i soczewek kontaktowych na rzecz krótkiego zabiegu, jej popularność stale rośnie. Szczególnie, że zwykle można ją wykonać również u tych osób, które nie kwalifikują się (np. zbyt cienka rogówka, zespół suchego oka) do innej nowoczesnej metody – laserowej korekcji wzroku. Refrakcyjna wymiana soczewki jest też pierwszym wyborem u tych pacjentów, u których w soczewce zaczęła się rozwijać zaćma. Wówczas ten jeden zabieg może pomóc jednocześnie rozwiązać dwa problemy. Z kolei u tych, którzy zaćmy nie mieli, po poddaniu się refrakcyjnej wymianie soczewki zaćma w ogóle nie wystąpi.

Refrakcyjna wymiana soczewki to bezpieczna i skuteczna metoda korekcji wad wzroku. Warto więc pomyśleć o poddaniu się takiemu zabiegowi - jego popularność stale rośnie, a pacjenci, którzy mu się poddali, bardzo sobie chwalą tę decyzję!

 

 

Zobacz również