img

Soczewki miniskleralne - ceny w Warszawie

Korekcja wzroku to kwestia bardzo istotna dla każdego pacjenta zmagającego się z wadą wzroku, czy schorzeniem oczu. Trudno wyobrazić sobie życie codzienne bez możliwości wyraźnego widzenia. Rozwiązaniem mogą być okulary, zabiegi laserowe, albo - bardzo popularne w ostatnich latach - soczewki kontaktowe. W szczególnych przypadkach mogą okazać się potrzebne bardziej specjalistyczne soczewki, dopasowane lepiej do danego pacjenta. Jednym z najnowocześniejszych rodzajów specjalistycznych soczewek kontaktowych są soczewki miniskleralne. Wykorzystywane najczęściej do korygowania stożka rogówki, odznaczają się zarówno skutecznością, jak i komfortem noszenia.
 

Stożek rogówki - co to jest?

Stożek rogówki to poważne, choć niejednokrotnie bagatelizowane schorzenie. W pierwszych etapach jego rozwoju często nie jest prawidłowo diagnozowany. Zakłada się, że wada wzroku po prostu się pogarsza i potrzebne są silniejsze okulary. W przypadku stożka rogówki jednak, silniejsze okulary nie mogą pomóc. Schorzenie to polega na odkształceniu rogówki tak, że zamiast naturalnego kształtu przyjmuje ona formę stożka. Powoduje to zaburzenie w załamywaniu światła wpadającego do oka, a co za tym idzie, zaburzenie widzenia. Stożek rogówki jest nieuleczalny, można natomiast zniwelować jego skutki i zahamować rozwój. W tym celu najczęściej używa się soczewek ze specjalnego, sztywnego, gazoprzepuszczalnego materiału, tak zwanych soczewek twardych. Choć są one bardzo skuteczne, niejednokrotnie są też bardzo niewygodne i powodują podrażnienia oczu. Dobrą alternatywą mogą być soczewki miniskleralne.
 

Soczewki miniskleralne - dla kogo będą odpowiednie?

U pacjentów, u których stwierdzono poważne podrażnienie oczu związane z noszeniem soczewek twardych, okulista może zaproponować soczewki miniskleralne. Są one wykonane z tego samego materiału, ale większe niż standardowe soczewki. Dlaczego jest to tak ważne? Soczewki standardowe opierają się na rogówce oka, która jest wysoko unerwiona i przez to podatna na podrażnienia. Dodatkowo rogówka u pacjentów ze stożkiem rogówki jest dodatkowo osłabiona co podwyższa ryzyko poirytowania oczu źle dobranymi soczewkami.
Soczewki miniskleralne są na tyle duże, że opierają się na twardówce, a nie na rogówce. Twardówka unerwiona nie jest, nie ma więc ryzyka podrażnienia, a komfort noszenia takich soczewek jest o wiele wyższy.
Soczewki miniskleralne sprawdzają się doskonale też w innych przypadkach. Często proponowane są osobom z bardzo wysokim astygmatyzmem. Są też dobrym rozwiązaniem dla osób z zespołem suchego oka. Ich większy rozmiar tworzy większą przestrzeń między powierzchnią oka i powierzchnią soczewki. Przestrzeń ta, zwana zbiornikiem płynu, pozwala na zebranie się większej ilości filmu łzowego i w ten sposób utrzymuje oko lepiej nawilżone, łagodząc objawy zespołu suchego oka. 
 

Ceny soczewek miniskleralnych w Warszawie

Soczewki miniskleralne, jako soczewki specjalistyczne stanowią niemały wydatek, są jednak warte swojej ceny. Przede wszystkim jednak trzeba udać się do lekarza okulisty na badanie kwalifikacyjne, które potwierdzi konieczność zastosowania takich soczewek. Badanie to w stolicy kosztować może 200 lub 300zł. Następnie lekarz okulista zamówi odpowiednie soczewki miniskleralne dla pacjenta. Koszt jednej waha się od 1200 do 1700zł. Po ich odbiór należy zgłosić się osobiście, a czas realizacji zamówienia to około miesiąca. Przy odbiorze soczewek lekarz okulista przeprowadzi też krótki instruktaż, jak zakładać i zdejmować soczewki miniskleralne. Jest to bardzo ważne, ponieważ przez swój większy rozmiar, soczewki miniskleralne są trudniejsze do aplikowania na oczy.

 

Zobacz również