img

Czym jest astygmatyzm?

Jedną z najpowszechniejszych wad wzroku jest astygmatyzm. Jest to defekt układu optycznego oka powodujący nieostre widzenie. Z astygmatyzmem zmagają się osoby na całym świecie.  Na czym polega ta wada i jakie są metody jej leczenia?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, jest spowodowany nieprawidłową budową anatomiczną rogówki lub soczewki oka. W zdrowym oku te elementy układu optycznego mają kształt kulisty, podczas gdy w oku astygmatyka przybierają kształt nieregularny (można go przyrównać do piłki do rugby). W efekcie wpadające do oka promienie światła nie mogą po przejściu przez rogówkę i soczewkę prawidłowo skupić się na siatkówce. Obraz, który powstaje, jest więc rozmyty i zamazany. Innymi słowy, w związku z niewłaściwą budową rogówki i/lub soczewki układ optyczny oka nie jest w stanie prawidłowo załamywać światła. Astygmatyzm może występować wraz z innymi wadami refrakcji: krótkowzrocznością i nadwzrocznością.

Objawy astygmatyzmu

Najbardziej charakterystycznym objawem astygmatyzmu jest nieostre widzenie. Bez względu na to, czy obiekt znajduje się blisko, czy daleko, astygmatyk widzi go jako rozmyty, zamglony i niewyraźny. Osoby z niezbornością odruchowo mrużą oczy, starając się poprawić ostrość widzenia – jednak nie przynosi to większych rezultatów. Objawy astygmatyzmu uwydatniają się zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu w nocy: znaki drogowe są niewyraźne, a światła samochodów i latarni rozmywają się. Astygmatyk może mieć ponadto problem z jednoczesnym widzeniem poziomych i pionowych linii. Oprócz problemów z widzeniem, niezborność często wywołuje także uczucie zmęczonych oczu i bóle głowy w okolicy czoła.

Rodzaje astygmatyzmu

Istnieją dwa rodzaje niezborności. Pierwszą jest astygmatyzm regularny. Przy takiej wadzie wzroku występuje różnica w krzywiznach poszczególnych przekrojów. Jest to najczęściej występujący typ astygmatyzmu. Można go w łatwy sposób skorygować stosując odpowiednio dobrane szkła okularowe lub soczewki kontaktowe toryczne. Drugi rodzaj astygmatyzmu nazywany jest niezbornością nieregularną. W tym przypadku występuje niemiarowy kształt rogówki. Taka wada wzroku często pojawia się na skutek urazu narządu wzroku.

Leczenie astygmatyzmu

Oprócz wspomnianej wcześniej korekcji za pomocą okularów i soczewek kontaktowych, astygmatyzm można leczyć także operacyjnie. Taka metoda jest zdecydowanie skuteczniejsza, a przy tym daje trwałe efekty. Laserowa korekcja astygmatyzmu polega na wykonaniu krótkiego zabiegu w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Celem laseroterapii jest wymodelowanie rogówki aż do nadania jej prawidłowego, kulistego kształtu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zaobserwowałeś u siebie jakiekolwiek problemy z widzeniem, powinieneś jak najszybciej udać się do okulisty. Nawet niewielki dyskomfort związany z wzrokiem może być sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak. Nie czekaj, aż objawy się nasilą – rozważ wizytę u lekarza od razu, gdy coś cię zaniepokoi. Pamiętaj też o regularnych kontrolach nawet wtedy, kiedy nic ci nie dolega. Staraj się odwiedzać okulistę co najmniej raz na dwa lata

Zobacz również