img

Rodzaje soczewek wieloogniskowych

Zaćma, zwana także kataraktą to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Najczęstszą przyczyną powstawania zaćmy jest wiek pacjenta, jednak może ona się także pojawić w związku z przyjmowaniem niektórych preparatów lub z powodu urazów. W naszym kraju na chorobę tę cierpi już blisko milion osób, jednak nowoczesna medycyna pozwala skutecznie wyleczyć to schorzenie. W ramach leczenia dokonuje się chirurgicznego usunięcia zmętniałej soczewki i zastępuje się ją nową. Do najbardziej komfortowych rodzajów soczewek należą soczewki wieloogniskowe. 

Soczewki wieloogniskowe - co to jest?

Jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowej, choć pozwalają skutecznie pozbyć się zaćmy, to oko traci przez nie zdolność akomodacji. W zależności od soczewki konieczne nam będą zatem okulary do czytania bądź do patrzenia w dal. Soczewki wieloogniskowe pozwalają połączyć zalety soczewek, dzięki czemu możemy pozbyć się okularów raz na zawsze. To właśnie dlatego soczewki te wykorzystuje się także w leczeniu starczowzroczności. Należy jednak pamiętać, że choć soczewki te świetnie sprawdzają się za dnia, to nie będą zbyt skuteczne w nocy - zwłaszcza w przypadku punktowego światła.

Soczewki wieloogniskowe - dla kogo?

Soczewki wieloogniskowe wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu zaćmy i starczowzroczności. Wybierają je osoby, które chcą zrezygnować z korzystania z okularów - zarówno codziennych, jak i tych do czytania. Naukowcy przez wiele lat pracowali nad rozwojem soczewek wieloogniskowych, dzięki czemu teraz możemy cieszyć się z ich komfortu na co dzień. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie soczewki wieloogniskowe nadają się dla nocnych kierowców - wiele rodzajów świetnie sprawdza się za dnia, jednak w nocy, zwłaszcza przy świetle punktowym - mogą one zaburzyć nasze widzenie.

Soczewki wieloogniskowe - rodzaje

Spośród soczewek wieloogniskowych prym na rynku wiodą soczewki Alcon Panoptix TFNT00 i Zeiss Lisa Tri AT LISA tri family AT LISA tri839MP. Gwarantują one bardzo dobre widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Choć soczewki te nie należą do najtańszych, to warto pamiętać, że zwykle jest to inwestycja na całe życie - co ma szczególne znaczenie przy rozwoju starczowzroczności. Jeśli szukamy soczewek jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie, to warto zwrócić uwagę na soczewki AcrySof® IQ Vivity ™.
 
AcrySof® IQ Vivity ™ to soczewka wewnątrzgałkowa, która pozwala na zwiększenie głębi ostrości, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. To świetne rozwiązanie dla nocnych kierowców, którzy chcą uniknąć ryzyka wystąpienia niepożądanych zjawisk świetlnych. Z tych soczewek zadowolone będą  także osoby, które spędzają wiele godzin dziennie przed komputerem. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, które soczewki najlepiej dopasują się do naszego trybu życia, temat ten najlepiej skonsultować z lekarzem, podczas badania kwalifikującego do zabiegu. Badanie to nie kosztuje zwykle więcej niż 300 zł i obejmuje oprócz topografii rogówki także badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, gęstości komórek śródbłonka czy biometrię optyczną.

 

Zobacz również