img

Przyczyny zaćmy korowej

Szacuje się, że w Polsce blisko 800 tysięcy Polaków choruje na zaćmę. Mimo licznych akcji promocyjnych wiele osób ignoruje profilaktykę okulistyczną, dlatego wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z rozwijającej się w naszym oku choroby. Katarakta rozwija się zwykle wraz z wiekiem, jednak najprawdopodobniej ze względów hormonalnych, częściej występuje u kobiet.

Co to jest zaćma korowa?

Zmętnienia w soczewce mogą pojawić się w korze, pod torebką lub w jądrze soczewki. Lekarze najczęściej spotykają się z mieszanymi postaciami choroby. O zaćmie całkowitej możemy mówić, gdy zmętnienia występują na wszystkich warstwach soczewki. Skupmy się jednak na zaćmie korowej. Zaćma korowa występuje w obwodzie soczewki. W zależności od jej dokładnego umiejscowienia początkowo może nie dawać żadnych objawów poza nadwrażliwością na ostre światło i jego rozproszenie. Ten rodzaj zaćmy postępuje szybko i z czasem może przynieść nie tylko dwojenie jednoczone, ale także szybki spadek ostrości wzroku.

Jakie są przyczyny zaćmy korowej?

Zaćma korowa jest jedną z odmian zaćmy starczej. Występuje zwykle u osób powyżej 50 roku życia, zwłaszcza wśród kobiet. Nie jest to choroba wywołana niezdrowym trybem życia czy dietą. W większości przypadków jest to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu i zaburzeniami metabolizmu. Badania wykazują jednak, że istnieją pewne czynniki mogące determinować powstanie zaćmy. Są to niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, a także urazy oczu czy długotrwała ekspozycja oczu na światło UV. Choć nie wynaleziono lekarstwa na zaćmę, to istnieje możliwość operacyjnego usunięcia zaćmy poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej implantem. Zabiegi przeprowadzane są w ramach tzw. chirurgi jednego dnia. Wymiany soczewki dokonuje się jednak zwykle przy bardziej zaawansowanych stadiach choroby. W początkowej fazie katarakty, jeśli nie utrudnia nam ona codziennych czynności, możemy odroczyć decyzję o zabiegu i spróbować zahamować jej rozwój poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych, stosowanie odpowiedniej diety, a także ogólną higienę narządu wzroku.

Jak rozpoznać zaćmę korową czyli czym się objawia?

Zaćma korowa często jest z początku lekceważona, mimo iż objawy mogą szybko nabierać na sile. Pierwszym objawem, który obserwuje większość pacjentów, jest nadwrażliwość na światło - oślepiające są zwłaszcza światła samochodowe po zmroku. Wraz z rozwojem choroby pacjenci zaczynają skarżyć się pogorszoną ostrość widzenia czy zaburzenie widzenia barw. Dopiero wówczas decydują się na wizytę u okulisty. Zaćma starcza jest chorobą stale postępującą i nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Zaawansowane postacie zaćmy można leczyć wyłącznie operacyjnie. Operacje usunięcia zaćmy należą do najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych w Polsce. Co ciekawe, dzięki wymianie soczewki możemy nie tylko trwale zapomnieć o zaćmie, ale także cieszyć się lepszym wzrokiem, gdyż zabieg może mieć także charakter korekcyjny.

Zobacz również