img

Leczenie zeza - ile kosztuje w Krakowie?

Zez to wada układu wzroku objawiająca się nieprawidłową ruchliwością lub nierównym ustawieniem oczu. Chorobę tę ciężko ukryć, gdyż zwykle jest ona od razu zauważalna, ma charakter jawny. Ze względów zarówno zdrowotnych, jak i estetycznych, zeza leczy się za pomocą zabiegów chirurgicznych, jednak istnieje możliwość leczenia zachowawczego w postaci ćwiczeń wzrokowych lub poprzez zastosowanie okularów pryzmatycznych. 
 

Zez oczu - co to jest za choroba? 

Zez, z łaciny Strabismus, to powszechnie znana choroba. Niemal każdy choć raz spotkał osobę zmagającą się z tym schorzeniem. W zależnie od tego kierunku, w jaką stronę oko zezuje, wyróżniamy zeza rozbieżnego, na zewnątrz, czyli ku skroni lub zbieżnego do środka, czyli ku nosowi. Zdarza się także że zez występuje w postaci pionowej, w górę lub w dół, jak również skośnej, w której gałka ulega nieprawidłowej rotacji. Najczęściej występującym jest tzw. zez towarzyszący, który może mieć charakter jawny lub ukryty. Ten pierwszy widoczny jest gołym okiem, podczas gdy ten drugi dostrzegany jest jedynie podczas badań diagnostycznych. Specjaliści zalecają, aby operacja zeza odbywała się nie później niż w 10 roku życia dziecka. Profilaktyka okulistyczna u dzieci ma zatem ogromne znaczenie. Dzięki przeprowadzeniu operacji w młodym wieku pacjent ma szansę nie tylko mieć prawidłowo rozstawione gałki oczne, ale również może odzyskać prawidłowe widzenie obuoczne. Operacja zeza u osób dorosłych ma charakter wyłącznie kosmetyczny. 
 

Przyczyny i objawy zeza 

Zez ma różne przyczyny. Może wynikać z czynników genetycznych, a także niektórych chorób ogólnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Także niewyrównane wady refrakcyjne mogą wpływać na rozwój choroby. Na wystąpienie zeza narażone są także osoby zmagające się z chorobami ośrodkowego układu nerwowego, a także oczodołu lub gałki ocznej.  W zależności od rodzaju zeza może ona dawać różne objawy. Gorsze widzenie jednym okiem, konieczność częstego przybliżanie się do obiektów czy gubienie liter lub wyrazów podczas czytania to jedne z najczęściej występujących objawów widzenia. Zdarza się także, że pacjent skarży się na problem z ocenianiem odległości lub podwójne widzenie. 
 

Ile kosztuje leczenie zeza w Krakowie? 

Leczeniem zeza zajmuje się okulista zwany strabologiem. To on podejmuje decyzje o sposobach możliwego leczenie. W zależności od stopnia zaawansowania zaburzenia oraz wieku pacjenta lekarz może zalecić ćwiczenia wzrokowe mające poprawić koordynację wzrokowo-ruchową. W takim przypadku płacimy, jak za standardową konsultację okulistyczną.  Jeśli zez utrudnia nam codzienne funkcjonowanie przez podwójne widzenie, warto rozważyć zakup specjalnych okularów, tzw. pryzmatycznych. Koszt okularów pryzmatycznych to w zależności od optyka i wybranych oprawek wydatek rzędu kilkuset złotych. O bardziej inwazyjnych metodach, takich jak operacja czy podanie do mięśni zewnątrzgałkowych toksyny botulinowej, decyduje lekarz. Zabiegi tego typu mogą różnić się w zależności od kliniki. 

 

Zobacz również