img

Jak się przygotować do zabiegu leczenia zeza?

​Zez, inaczej strabismus to wada oczku, która powstaje w wyniku zmiany w rozwoju ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej, a także zmiany wewnętrznego aparatu. Choroba objawia się osłabieniem mięśni ocznych, a to z kolei powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Osoby cierpiące na zeza mogą mieć kłopot z uprawianie sportów wymagającej koordynacji “ręka-oko” jak np. siatkówka. Mogą mieć także problemy z prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Świetnie natomiast radzą sobie w przypadku projektowania przestrzennego. Zez objawia już się w pierwszych miesiącach życia dziecka (między 3 a 6 miesiącem), dlatego ważne jest, aby szczególnie obserwować rozwój oczu u dziecka, a także dobrze choć raz w tym okresie stawić się na kontrolną wizytę okulistyczną. Trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy ktoś z naszej rodziny cierpiał na tę przypadłość, gdyż skłonności do zeza są dziedziczne.

Na czym polega zabieg leczenia zeza?

Na wstępie warto wspomnieć, że operacyjne leczenie zeza jest ostatecznością. W zależności od stopnia zaawansowania zaburzenia mogą zostać zalecone ćwiczenia wzrokowe. Wykonywane są one zwykle zarówno w domu, jak i w gabinecie pod okiem lekarza. Ich celem jest poprawić widzenie gorzej widzącego oka, poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, a także poprawić i utrwalić pozostałe parametry widzenia obuocznego. Zez może wywoływać także zespół leniwego oka, przez co nasze dziecko może gorzej widzieć na jedno oko. Wówczas to “leniwe” oko zaklejane jest zwykle plastrem, aby pobudzić jego pracę do działania. W przypadku, gdy pacjent skarży się na podwójne widzenie, dobrym rozwiązaniem są okulary pryzmatyczne. Wcześnie wykryta choroba zezowa jest w dużej mierze w pełni uleczalna, choć proces ten może trochę trwać.
 
Jeśli chodzi o zabiegi bardziej inwazyjne specjalista, gdy zawiodą zachowawcze miesiące, może podać pacjentowi zastrzyk z toksyny botulinowej (botoxu) do mięśni zewnątrzgałkowych lub skierować go na operację osłabienia bądź wzmocnienia odpowiednich mięśni zewnątrzgałkowych. Efekt ten wywołuje się za pomocą skrócenia mięśnia lub jego odcięcia i przyszyciu bardziej od tyłu niż w przypadku pierwotnego naczepu. Należy mieć jednak na uwadze to, że zabiegi tego typu przeprowadzane są metodą tradycyjną - laseroterapia nie jest tu stosowana, a więc zabieg jest dość inwazyjny. Na ostateczne efekty zwykle należy odczekać około 7 tygodni.

Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg ten wykonywany jest pod narkozą, na czczo. Jest to zwykle zabieg jednodniowy i pacjent po kilku godzinach, w towarzystwie opiekuna może wrócić do domu. Decyzję o wypisie podejmuje jednak indywidualnie anestezjolog. Przed operacją wykonywana jest m.in. morfologia. U starszych pacjentów wykonuje się także EKG. Warto się także zaszczepić przeciwko żółtaczce przed zabiegiem. Przede wszystkim należy stosować się jednak do wszelkich zaleceń przepisanych nam przez specjalistę. Leczenie zeza w każdy przypadku wygląda inaczej, dlatego też lekarze wobec pacjentów z tym schorzeniem utrzymują dość indywidualne podejście. Czasem może się okazać tak, że w związku z ogólnym stanem zdrowia, operacja korekcji zeza jest niemożliwa - stwierdzić może to jednak wyłącznie okulista. 

 

Zobacz również