img

Zaćma a wiek

Katarakta, zaćma - to dwie nazwy tej samej choroby. Choroby groźnej, atakującej wzrok i niejednokrotnie powodującej całkowitą ślepotę. Ocenia się, że około 20 milionów ludzi na świecie cierpi na zaćmę. Choroba rozwija się powoli i nie daje gwałtownych objawów. Dlatego też na początkowym etapie często jest niezauważona bądź ignorowana, a pacjent trafia do okulisty dopiero, gdy jego wzrok znacznie się pogorszy. Wtedy może być często już za późno na działania profilaktyczne, czy próby zahamowania rozwoju choroby. Obecnie jedyną opcją na wyleczenie zaćmy jest usunięcie naturalnej soczewki pacjenta i zastąpienie jej sztucznym implantem. Zaćma bowiem to nic innego, jak choroba polegająca na zmętnieniu soczewki. I choć przypisuje się ją najczęściej osobom starszym, zdarza się, że dotyka ona też młodych.

Czy zaćma częściej występuje u osób starszych?

Najbardziej powszechną i najlepiej znaną odmianą zaćmy jest rzeczywiście zaćma starcza. Dotyka ona osoby po 60, a jeszcze częściej po 70 roku życia. Wynika to z naturalnych procesów starzenia. Jak każdy inny organ, również nasze oczy zwyczajnie się starzeją. Może to spowodować mętnienie soczewki. Wynika ono głównie ze zmian w procesach metabolizmu w organizmie.
Soczewka to zewnętrzna część gałki ocznej. Jest odpowiedzialna za skupianie promieni słonecznych na siatkówce. Z czasem jednak często staje się zamglona, w związku z czym ilość promieni słonecznych docierających do siatkówki jest mniejsza i przez to pogarsza się wzrok. Zaćma to schorzenie postępujące, w związku z czym z czasem obraz staje się coraz gorszy, aż chory może całkowicie utracić wzrok.

Zaćma u dzieci i młodzieży

Choć zaćma kojarzona jest głównie z osobami starszymi, istnieją przypadki jej występowania również u osób młodszych, a nawet u dzieci. Jest to mniejszość przypadków, nie są one jednak wykluczone. Zdarza się, że zaćma jest wadą wrodzoną. Może to być nawet 30% przypadków. Zaćma wrodzona często będzie dawać objawy już we wczesnym dzieciństwie i choć rodzicom może nie przyjść do głowy, że problemy z widzeniem ich dziecka to właśnie katarakta, nie należy objawów ignorować. Im szybciej zaćma zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na uratowanie wzroku.
Zaćma może być także wynikiem urazów lub stanów zapalnych oka. Zaćma pourazowa może zdarzyć się w każdym wieku. Wśród innych faktorów wpływających na potencjalny rozwój zaćmy wskazuje się także brak konieczniej ochrony w przypadku pracy w niekorzystnych dla oczu warunkach. Zaćma może rozwinąć się też u osób młodych w wyniku kontaktu oka z substancjami chemicznymi, a nawet z niektórymi lekami (szczególnie niebezpieczne mogą być leki bazujące na sterydach). Zaćma może też wystąpić jako powikłanie cukrzycy insulinozależnej.

Objawy zaćmy

Zaćma może przebiegać różnie u różnych pacjentów. Nie jest też bezpośrednio związana z dietą, czy trybem życia. Zdarza się, że pogorszenie wzroku następuje bardzo nagle i chory traci wzrok w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Wśród objawów najczęściej pojawiające się to rozmyty obraz, zniekształcenie przedmiotów, przemęczenie oczu, światłowstręt i kłopoty z widzeniem kolorów. Nie należy bagatelizować tych symptomów, choć mogą one przypominać zwykłe przemęczenie wzroku lub mniej groźne wady wzroku, jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm. W przypadku zauważenia znacznych problemów z widzeniem, należy udać się do okulisty, który zbada wzrok i będzie mógł potwierdzić, czy jest to zaćma.
Jedyną obecnie skuteczną metodą uratowania wzroku w przypadku zaćmy jest operacja wymiany soczewki. Naturalną soczewkę usuwa się, a na jej miejsce wprowadza implant, dopasowany do pacjenta, dzięki czemu można usunąć również inne współwystępujące wady wzroku.

 

 

 

 

 

Zobacz również