img

Wzrok a odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy i nauki

W miesiącach zimowych, gdy dni są coraz krótsze i wcześniej robi się ciemno, w codziennych czynnościach musimy wspomagać się sztucznym oświetleniem. Mamy z nim do czynienia właściwie wszędzie: w domu, w pracy, w szkole, w sklepie czy w restauracji. Szczególne znaczenie ma światło w miejscu, w którym uczymy się lub pracujemy. Specjaliści podkreślają, że zapewnienie odpowiednich warunków oświetleniowych to istotny aspekt profilaktyki wielu chorób oczu. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami BHP, właściwe światło to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu pracy bez względu na jej rodzaj i miejsce wykonywania. Dlaczego ta kwestia jest aż tak istotna? Przy jakim oświetleniu najlepiej uczyć się i pracować? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Dlaczego oświetlenie miejsca pracy lub nauki jest takie ważne?

Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, tak naprawdę jest to kwestia wymagająca nieco dłuższego zatrzymania. Większość z nas powie pewnie, że dobre oświetlenie zwiększa po prostu komfort naszego działania. Jest to oczywiście prawdą: odpowiednie doświetlenie stołu czy biurka sprawia, że pracuje nam się o wiele wygodniej. Jest to ważne także dlatego, że dobre światło sprzyja koncentracji i poprawia nasze samopoczucie. Dowiedziono, że dobre światło wpływa także na wzrost efektywności nauki i pracy. Niezwykle ważnym aspektem są także korzyści zdrowotne, przede wszystkim wpływ światła na kondycję naszych oczu. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, powinniśmy zwracać baczną uwagę na to, w jakich warunkach oświetleniowych spędzamy czas poświęcany nauce czy pracy. Ogromne znaczenie ma tu nie tylko natężenie oświetlenia, lecz również jego jakość.

Jakie światło do nauki i pracy?
Ponieważ nie zawsze mamy wpływ na to, przy jakim oświetleniu uczymy się lub pracujemy (w przypadku szkoły lub firmy taka decyzja podejmowana jest odgórnie), powinniśmy tym bardziej zadbać o to, jakie warunki zapewnimy sobie we własnym domu. W pokoju, gdzie znajduje się nasze stanowisko, powinno być zarówno oświetlenie sufitowe, jak i lampka na biurko. Wybierając źródło światła powinniśmy sprawdzić jego jasność i natężenie. Optymalna jasność wynosi w tym przypadku około 1000 lumenów (wartość podana dla popularnych obecnie diod LED). Choć wiele osób sądzi, że w miejscu pracy powinno być jak największe natężenie światła, nic bardziej mylnego. Zbyt mocne oświetlenie sprawia, że nasze oczy szybciej się męczą, co z kolei znacząco wpływa na obniżenie zdolności koncentracji i kreatywnego myślenia. Taki stan prowadzi również do zaburzenia naturalnej fizjologii narządu wzroku (np. powoduje zmniejszenie wydzielania filmu łzowego). Jeśli chodzi o oświetlenie ledowe, w zupełności wystarczą źródła światła o mocy od 4W do 11W. Równie ważna jest tzw. temperatura barwowa, czyli obiektywna miara wrażenia barwy światła. Jej wartość jest wyrażana w Kelwinach. Najlepsze dla naszych oczu jest oczywiście światło dzienne, które ma w przybliżeniu około 3000 K. Im wyższa temperatura barwowa, tym światło będzie odbierane jako cieplejsze. Do oświetlenia miejsca nauki i pracy najlepiej sprawdza się światło chłodne – pobudza ono mózg do myślenia i sprawia, że jesteśmy bardziej skupieni na zadaniu.

Zobacz również