img

Najlepsza pora roku na wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku

Współczesne zabiegi okulistyczne bardzo często wykonywane są z użyciem lasera. Stał się on jednym z podstawowych narzędzi służących do leczenia chorób oczu i korygowania wad wzroku. Jako największe zalety laseroterapii wymienia się precyzję i szybkość. Tę innowacyjną metodę mikrochirurgiczną charakteryzuje wysoki stopień bezpieczeństwa: operacja z użyciem lasera jest zabiegiem małoinwazyjnym i niekrwawym, a jej rezultaty są przewidywalne. Przy pomocy lasera można wyleczyć takie choroby narządu wzroku jak zaćma, jaskra czy schorzenia siatkówki. Laseroterapia pozwala skorygować najpopularniejsze wady refrakcji, pomaga także pozbyć się astygmatyzmu. Najlepszą porą roku na wykonanie laserowej korekcji wzroku jest jesień. Dlaczego? O tym w dzisiejszym artykule.

Okulary i soczewki kontaktowe? Istnieje lepsze rozwiązanie!

Masz dość noszenia okularów lub soczewek kontaktowych? Ograniczają one twoje możliwości zawodowe i uniemożliwiają ci uprawianie ukochanych sportów? Na szczęście dzisiejsza okulistyka daje o wiele więcej możliwości. Jeśli masz wadę wzroku i chcesz raz na zawsze pozbyć się okularów lub soczewek korygujących warto rozważyć laseroterapię. W zależności od tego, która część oka ma zostać poddana zabiegowi, stosuje się różne rodzaje laserów. W terapii krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu najczęściej wykorzystywany jest laser excimerowy.

Laserowa korekcja wzroku – zalety i wady

Zabiegi okulistyczne wykonywane przy pomocy lasera są całkowicie bezbolesne i w pełni bezpieczne. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo niskie (wynosi około 1%). Zdecydowana większość pacjentów poddawanych laserowej korekcji wzroku jest zadowolona z jej efektów. Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że nie wymaga ona długotrwałego pobytu w szpitalu. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, a pacjent może wrócić do domu już godzinę po zakończeniu operacji. Laserowa korekcja wzroku nie zajmuje dłużej niż 15 – 20 minut (przy czym użycie lasera trwa jedynie kilka sekund) i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (podaje się specjalne krople anestetyczne). Nie ma konieczności zastosowania narkozy, a pacjent może podczas całego zabiegu kontaktować się z personelem medycznym. Efekty operacji widoczne są niemal natychmiast: ostrość widzenia ulega znacznej poprawie. Nie trzeba też dużo czasu, by pacjent mógł powrócić do codziennej aktywności. Okres pełnej rekonwalescencji trwa około 1 – 2 miesięcy.

Najlepsza pora roku na wykonanie laserowej korekcji wzroku? Jesień!

Do laseroterapii można przystąpić w ciągu całego roku. Jednak najlepiej będzie zdecydować się na porę jesienną. Dlaczego? Przede wszystkim ma to związek z warunkami atmosferycznymi. Po przeprowadzeniu korekcji laserowej należy chronić oczy przed działaniem intensywnego promieniowania UV i mocnego światła słonecznego. W okresie rekonwalescencji powinniśmy zrezygnować z gorących kąpieli, chodzenia na basen i z sauny. Jesienią temperatury powietrza są coraz niższe, dlatego oczy łatwiej i szybciej regenerują się po zabiegu. Po laserowej korekcji wzroku należy na jakiś czas powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej: łatwiej przyjdzie nam to jesienią niż w lecie, kiedy po prostu szkoda nam czasu na siedzenie w domu. Jesienią częściej pada deszcz, w związku z czym powietrze oczyszczane jest z unoszących się w nim pyłków i zanieczyszczeń, przed którymi bezwzględnie należy chronić oczy po operacji. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zakażenia rogówki i skracamy czas jej gojenia. Ustalając termin zabiegu warto też wziąć pod uwagę nasze plany zawodowe i rodzinne. Jeśli zamierzamy spędzić urlop w ciepłych krajach, lepiej poczekać z laseroterapią do powrotu z wakacji. Przebywanie w klimacie radykalnie różniącym się od naszego może skutkować utrudnieniem gojenia się rany pooperacyjnej. Jesień to czas, który dobrze jest poświęcić na odpoczynek. Dlatego będzie to najlepsza pora na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku. Leżenie w łóżku z kubkiem ulubionej herbaty i unikanie wysiłku fizycznego pomoże nam w pełni zregenerować siły po zabiegu i w krótkim czasie powrócić do codziennej aktywności.

Zobacz również