img

Sen i ćwiczenia fizyczne – jak wpływają na nasz wzrok?

Choć na co dzień pewnie się nad tym nie zastanawiamy, każdy z nas chciałby móc cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej. Oczy są jednym z najbardziej niesamowitych organów w naszym ciele. Chociaż z pozoru może się wydawać, że ich budowa nie jest zbyt skomplikowana – nic bardziej mylnego. Narząd wzroku złożony jest z wielu wzajemnie dopełniających się części. Dzięki ścisłej współpracy układu optycznego oka z mózgiem możemy dostrzegać i interpretować obiekty znajdujące się wokół nas. Aby móc zachować dobry wzrok do późnej starości musimy zadbać o to odpowiednio wcześniej. W zasadzie na to, czy nasze oczy będą kiedyś zdrowe, pracujemy przez całe życie. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie znaczenie dla zdrowia narządu wzroku mają sen i ćwiczenia fizyczne.

Oczy też potrzebują snu

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. To najlepszy sposób na regenerację – zarówno ciała, jak i umysłu. W zależności od wieku, zapotrzebowanie na sen się zmniejsza. Najwięcej śpią noworodki i niemowlęta (12-17 godzin na dobę), a najmniej osoby w starsze (7-8 godzin na dobę). Bez względu na to, ile mamy lat, sen pełni w naszym życiu ogromnie ważną rolę. Osoby cierpiące na bezsenność mają problemy z koncentracją, są bardziej nerwowe, uskarżają się na uporczywe bóle głowy czy wykazują obniżenie popędu seksualnego. U takich osób zwiększa się ponadto ryzyko zachorowania na niektóre choroby ogólnoustrojowe, m.in. cukrzycę, otyłość i depresję. Okazuje się, że regularne niewysypianie się może zaszkodzić także kondycji naszych oczu. Choć zjawisko nie zostało jeszcze do końca poznane, naukowcy są zgodni co do tego, że jeśli nie przesypiamy odpowiedniej ilości godzin na dobę, nasze oczy nie są w stanie zregenerować się i odpocząć. Pojawiają się wówczas skurcze powiek, zaczerwienienia pod oczami, suchość oczu, nadwrażliwość na światło czy przekrwienie gałki ocznej. W dłuższej perspektywie stan chronicznego niewyspania może też zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń oczu, m.in. jaskry.

Ćwiczenia fizyczne a wzrok, czyli dlaczego warto ćwiczyć

Dla zachowania dobrej kondycji wzroku istotne jest także regularna aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia szkodzą nie tylko oczom, są także niebezpieczne dla całego naszego organizmu. Brak ruchu zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, wywołuje bóle kostno-stawowe czy chociażby obniża nasz nastrój. Lecz jaki właściwie ma to związek z narządem wzroku? Badacze ustalili, że systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych poprawia wydolność krążeniową i pełni ważną rolę w profilaktyce miażdżycy. Dolegliwości układu krążeniowego wpływają również na nasze oczy. Taki stan może doprowadzić np. do zaburzeń ukrwienia siatkówki, a tym samym stać się przyczyną problemów z widzeniem. Przeprowadzano nawet pewne eksperymenty, których wyniki jasno pokazały, że osoby dbające o aktywność fizyczną przez całe życie są o wiele mniej narażone na wystąpienie na starość zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej (obszaru siatkówki odpowiedzialnego za widzenie centralne), stanowiących najczęstszą przyczynę ślepoty u osób starszych.

Zobacz również