img

Badania okulistyczne – co trzeba wiedzieć?

Okulista to lekarz, którego powinniśmy odwiedzać profilaktycznie, nie czekając aż pojawią się poważne problemy ze wzrokiem. Regularne badanie oczu to najlepszy sposób zadbania o dobry wzrok na długie lata. Co trzeba wiedzieć o badaniach okulistycznych?

Jak często należy chodzić do okulisty? Jeśli nie mamy wady wzroku ani nie zauważamy żadnych niepokojących objawów, przyjmuje się, że wystarczy wizyta kontrolna co dwa lata. W przypadku osób noszących okulary czy soczewki kontaktowe warto wybrać się na kontrolę do okulisty każdego roku. Oczywiście niezależnie od wizyt profilaktycznych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie nagłego pogorszenia widzenia, pojawienia się stanu zapalnego, wydzieliny ropnej, opuchnięcia czy utkwienia ciała obcego. Uwaga: warto wiedzieć, że jeśli chcemy skorzystać z wizyt refundowanej przez NFZ, musimy mieć skierowanie wystawione przez internistę lub pediatrę, w przypadku dzieci. Jeśli chodzi o dzieci, w ich przypadku regularne badania wzroku są równie ważne, bo pozwalają wychwycić pojawiającą się wadę wzroku. Jeśli nie ma niepokojących objawów, profilaktycznie powinno pójść się z dzieckiem do okulisty między drugimi a trzecimi urodzinami.

Jak wyglądają badania okulistyczne?

Pierwszy etap wizyty u okulisty to wywiad. Część pytań dotyczy występowania schorzeń w rodzinie, bo na przykład jaskra czy zaćma mają też podłoże genetyczne. Dlatego warto przygotować się do wizyty i zebrać wcześniej takie informacje. Lekarzowi należy też powiedzieć o wszelkich niepokojących nas objawach, np. gorszym widzeniu wieczorem, podwójnym widzeniu, łzawieniu oczu.

Kolejny etap to sprawdzenie ostrości wzroku. Wykorzystuje się do tego tak zwane tablice Schnellena z rzędami cyfr i liter, które należy odczytać. To prosty tekst, który pozwala ocenić, czy mamy wadę wzroku, a jeśli tak – ile dioptrii korekcji będzie ona wymagała. W przypadku młodszych dzieci stosuje się analogiczne tablice z prostymi kształtami, które dziecko powinno rozpoznać. W gabinetach okulistycznych obecnie wykonuje się też badania komputerowe, które pomagają precyzyjniej określić wiele kwestii.

Bardzo ważnym elementem wizyty jest też badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Lekarz używa do tego tonometru. W czasie wizyty kontrolnej okulista powinien także wykonać badanie tylnego oraz przedniego dna oka. To ważne przy wykrywaniu takich chorób oczu jak katarakta, zespół suchego oka, zwyrodnienie plamki ocznej czy odklejanie się siatkówki. W przypadku wszystkich tych schorzeń ważne jest, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie pola widzenia to kolejne badanie okulistyczne, które może być wykonane podczas wizyty w gabinecie. To ważne badanie, bo jego negatywne wyniki mogą oznaczać nie tylko problemy ze wzrokiem, ale też inne choroby, na przykład guza przysadki mózgowej.

To są badania podstawowe. Wykonuje się też inne, na przykład badanie obrazowe oka czy tak zwane usg oka. Jednym z najnowocześniejszych jest ultraszerokokątne badanie dna oka, to badanie o bardzo dużych możliwościach diagnostycznych. Nowością, która wkrótce będzie wprowadzana do gabinetów okulistycznych jest też urządzenie, które pozwala na zbadanie składu łez. To może być przełomowe badanie dla osób mających problemy z zespołem suchego oka.

Oczywiście nie na każdej wizycie okulista wykonuje wszystkie wymienione badania. Diagnostyka za każdym razem dopasowana jest do indywidualnej sytuacji pacjenta.

 

 

Zobacz również