img

Zespół suchego oka – przyczyny

U znacznej liczby pacjentów zgłaszających się do gabinetów i klinik okulistycznych wykrywane jest schorzenie zwane zespołem suchego oka. Choroba jest diagnozowana u osób na całym świecie. Częstość jej występowania szacowana jest na około 5 – 35 %, co potwierdzają liczne badania epidemiologiczne. Zespół suchego oka pojawia się na skutek niedostatecznego wydzielania filmu łzowego lub jego nieprawidłowego składu chemicznego, który doprowadza do przyspieszonego parowania łez. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jakie objawy mogą wskazywać na występowanie zespołu suchego oka? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Przyczyny pojawienia się zespołu suchego oka są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich można sklasyfikować jako czysto mechaniczne, podczas gdy inne związane są ze zmianami hormonalnymi czy nawet działaniem niektórych leków. Zasadniczo przyjmuje się, że najczęstszą przyczyną pojawienia się zespołu suchego oka jest zbyt intensywne eksploatowanie narządu wzroku. Na zespół suchego oka narażone są zwłaszcza osoby pracujące przy komputerze i spędzające dużo czasu za kierownicą samochodu. Schorzenie może pojawić się również u osób, które dużo czytają oraz często oglądają telewizję. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie z wymienionych czynności związane są ze zmniejszoną częstotliwością mrugania. Gdy wpatrujemy się przez długi czas w jeden punkt, automatycznie mrugamy rzadziej. Tym samym nasze oczy nie dostają wystarczającego nawilżenia. Podobnie ma się sprawa przebywania w pomieszczeniach zakurzonych czy zadymionych, ponieważ dostające się do oczu mikrozanieczyszczenia powodują podrażnienie spojówki i rogówki. Na wystąpienie zespołu suchego oka narażone są ponadto osoby przyjmujące niektóre farmaceutyki. Chodzi przede wszystkim o pewne rodzaje leków antykoncepcyjnych, przeciwmigrenowych, obniżających ciśnienie krwi oraz przeciwtrądzikowych. Niekiedy zespół suchego oka może być powikłaniem noszenia nieodpowiednio dobranych soczewek kontaktowych. Schorzenie może wystąpić również u osób w okresie przekwitania, co jest związanie z następującymi wówczas przemianami hormonalnymi (m.in. obniżeniem poziomu estrogenu).

Dowiedz się więcej o zespole suchego oka! --->  https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

Czym objawia się zespół suchego oka?

Zespół suchego oka daje szereg różnych objawów. Do najbardziej typowych należy przede wszystkim uczucie pieczenia i swędzenia w obrębie oczu. Pacjenci określają swoje dolegliwości również jako specyficzne uczucie ziarenka piasku pod powiekami. W niektórych przypadkach zespół suchego oka wywołuje charakterystyczne wrażenie obecności w oku nieokreślonego ciała obcego. W związku z tym, że zespołowi suchego oka towarzyszy intensywne swędzenie oczu, pacjenci odczuwają silną potrzebę drapania. Prędzej czy później doprowadza to do pojawienia się bólu i zaczerwienienie w obrębie oczu oraz wystąpienia obrzęków powiek. Objawem zespołu suchego oka jest niekiedy gromadzenie się zaschniętej wydzieliny w kącikach oczu. Niektórzy pacjenci wspominają też o specyficznym wrażeniu podwójnego widzenia oraz zamazania obrazu. Czasami objawem zespołu suchego oka może być też światłowstręt.

 

 

Zobacz również