img

Czego trzeba unikać po po operacji refrakcyjnej wymianie soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy jakości widzenia u osób z wadami wzroku. Dzięki chirurgii refrakcyjnej możliwe jest nie tylko polepszenie, lecz także przywrócenie wzroku po jego utracie (co ma miejsce w przypadku zaćmy). Wskazaniami do refrakcyjnej wymiany soczewki są przede wszystkim krótkowzroczność i nadwzroczność (dalekowzroczność). Zabieg jest zalecany zwłaszcza pacjentom po 40. roku życia, choć refrakcyjną wymianę soczewki można przeprowadzić u osób w każdym wieku.

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

To, co w mowie potocznej nazywane jest wadami wzroku, w nomenklaturze specjalistycznej nosi nazwę wad refrakcji. Wady refrakcji powstają na skutek nieprawidłowego ogniskowania na siatkówce wiązki wpadającego do gałki ocznej światła przez układ optyczny oka. U pacjentów z wadami refrakcji pojawiają się problemy z widzeniem obejmujące między innymi niewyraźne i zamglone widzenie, problemy z ostrością, rozmycie krawędzi przedmiotów oraz złe widzenie w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Skutecznym sposobem skorygowania wad refrakcyjnych jest zastąpienie naturalnej soczewki oka sztucznym implantem. Taki zabieg nazywa się refrakcyjną wymianą soczewki. Operacja refrakcyjnej wymiany soczewki wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. W trakcie zabiegu chirurg usuwa z oka nieprawidłowo działającą soczewkę naturalną i wprowadza w jej miejsce sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Materiał, z którego wykonane są implanty wewnątrzgałkowe, jest tolerowany przez tkanki oka, dzięki czemu ryzyko powikłań pooperacyjnych jest bardzo małe. Refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Stosuje się w niej znieczulenie miejscowe kroplowe, a pacjent zachowuje pełną świadomość w trakcie całej operacji. Już w niedługim czasie po zabiegu pacjent odczuwa wyraźną poprawę widzenia.

Czego trzeba unikać po refrakcyjnej wymianie soczewki?

W związku z tym, że refrakcyjna wymiana soczewki jest metodą chirurgiczną, po wykonaniu zabiegu należy postępować ściśle według zaleceń lekarza. W okresie rekonwalescencji bardzo ważne jest przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych oraz stosowanie kropli do oczu. Po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki pacjenci przez około cztery tygodnie muszą unikać większego wysiłku fizycznego. Nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów oraz wykonywać gwałtownych ruchów głową. W okresie rekonwalescencji pacjenci powinni zwracać uwagę, by podczas codziennych czynności unikać schylania tułowia i pochylania głowy. Dotyczy to m.in. ubierania butów (najlepiej robić to w przysiadzie) i mycia głowy (najlepiej by w pierwszych tygodniach po operacji pomagał w tym ktoś inny). W okresie pooperacyjnym pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort w obrębie zoperowanego oka. W przypadku uczucia pieczenia i swędzenia należy jednak bezwzględnie powstrzymać się od silnego mrużenia i tarcia oczu. Należy również pamiętać o tym, by przez jakiś czas nie wychodzić z domu bez okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

 

 

Zobacz również