img

Krótkowzroczność - co to jest?

Krótkowzroczność to jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Ocenia się, że cierpi na nią około miliarda ludzi na świecie, często jednak pozostaje nieleczona. Nietrudno ją zignorować, zwłaszcza na początkowym etapie, ze względu na to, że atakuje jedynie widzenie dali. Pacjent nie ma więc problemu z pracą przy komputerze, czytaniem, czy innymi codziennymi czynnościami. Niewyraźne stają się jednak przedmioty w oddali, pojawiają się problemy z czytaniem oddalonych znaków lub tekstów na dalekich ekranach. Jakie dokładnie objawy daje krótkowzroczność, jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Krótkowzroczność - objawy

O krótkowzroczności mówimy, gdy promienie słoneczne skupiają się w oku przed siatkówką, a nie, tak, jak powinny - na siatkówce. Ma to wpływ na widzenie dali. Przede wszystkim pacjent zaczyna coraz gorzej widzieć przedmioty znajdujące się daleko. Początkowo dotyczy to jedynie przedmiotów bardzo oddalonych, z czasem jednak wada wzroku pogłębia się i zmniejsza się odległość, na jaką widzenie jest osłabione. Wśród objawów najczęściej wskazuje się mrużenie oczu, co pozwala na zwiększenie ostrości widzenia. Ponadto niektórzy pacjenci skarżą się na bóle głowy, a także uczucie zmęczenia oczu i napięcia gałek ocznych. Wynika to z konieczności wysilania wzroku bardziej, co męczy oczy.

Krótkowzroczność - przyczyny

Krótkowzroczność występuje w kilku odmianach, zależnie od przyczyny, a te mogą być różne. Najczęściej spotykaną jest krótkowzroczność osiowa. Mówimy o niej, gdy wada wzroku wynika z nieprawidłowej budowy oka. U krótkowidza osiowego gałka oczna jest wydłużona, a nie kulista. Innym rodzajem krótkowzroczności jest krzywiznowa. W tym wypadku nie cała gałka oczna, a jej poszczególne elementy (najczęściej rogówka i soczewka) są nieco zbyt wypukłe, przez co promienie słoneczne padają przed siatkówką. Trzecim typem krótkowzroczności jest refrakcyjna. W tym wypadku problemem jest współczynnik załamania soczewki. Krótkowzroczność refrakcyjna najczęściej powiązana jest z rozwijającą się cukrzycą lub zaćmą.

Do rozwoju krótkowzroczności przyczyniają się też faktory takie jak wiek, czy tryb życia. Osoby starsze częściej cierpią na wysoką krótkowzroczność, widząc wyraźnie jedynie przedmioty znajdujące się bardzo blisko. Również długotrwałe korzystanie z ekranów LED, czyli komputerów, laptopów, tabletów, czy smartfonów sprzyja rozwojowi krótkowzroczności.

Krótkowzroczność - metody leczenia

Krótkowzroczność leczyć można na różne sposoby. Podstawowym jest korekcja okularowa. Obejmuje ona zarówno noszenie okularów, jak i soczewek kontaktowych. Wybór między tymi dwoma jest kwestią przede wszystkim preferencji pacjenta, choć istnieją sytuacje, w których soczewki kontaktowe nie będą dobrym rozwiązaniem - na przykład jeśli pacjent cierpi na zespół suchego oka.

Alternatywą są operacje laserowe oczu. Często wybierane przez pacjentów, których praca bądź styl życia nie pozwala na noszenie okularów, a nawet soczewek kontaktowych. Istnieje kilka metod usuwania krótkowzroczności, między innymi LASEK i LASIK. Lekarz okulista prowadzący leczenie będzie w stanie wskazać najbardziej optymalną dla danego pacjenta metodę, zależnie od stopnia zaawansowania wady wzroku i ogólnego stanu gałek ocznych. Operacje laserowe polegają najczęściej na modelowaniu rogówki za pomocą lasera, co pozwala na skrócenie osi oka. Zabiegów laserowych oczu nie poleca się osobom poniżej 18 roku życia, cierpiących na stożek rogówki, czy zespół suchego oka, a także osób o cienkiej rogówce. Operacja laserowa ma także ograniczenia, jeśli chodzi o skuteczność zależnie od stopnia zaawansowania krótkowzroczności u pacjenta.

Zobacz również