img

Leczenie stożka rogówki - ceny w Krakowie

Wciąż jeszcze zbyt często bagatelizowane schorzenie, jakim jest stożek rogówki, to problem wielu ludzi w każdym wieku. Na zaawansowanym etapie rozwoju choroby może utrudnić wykonywanie nawet najprostszych czynności. Nie grozi wprawdzie utratą wzroku, jest to jednak choroba uciążliwa i wymaga regularnej kontroli lekarskiej oraz złożonego leczenia. Obecnie medycyna może zaproponować kilka metod złagodzenia stożka rogówki, choć jeszcze nie tak dawno temu jedyną skuteczną opcją był przeszczep rogówki. Dziś tę metodę stosuje się tylko w ekstremalnych przypadkach, a okuliści zalecą w pierwszej kolejności którąś z innych, nowoczesnych metod.
 

Stożek rogówki - co to jest?

O stożku rogówki mówimy, gdy z jakiegoś powodu rogówka odkształca się. Zamiast naturalnego zaokrąglonego kształtu przyjmuje ona wówczas kształt stożka. Powody mogą być różne. Niedobór kolagenu, z którego zbudowana jest rogówka może doprowadzić do jej osłabienia i sprawdzić, że będzie cienka i podatna na odkształcenie. Choć stożek rogówki sam w sobie nie jest chorobą genetyczną, do jego wystąpienia mogą przyczynić się choroby genetyczne, jak na przykład zespół Downa. Stożek rogówki występuje też często u alergików, zwłaszcza w okresie nasilenia objawów. Pacjenci o wiele intensywniej pocierają wówczas oczy, co jest jedną z głównych bezpośrednich przyczyn odkształcenia rogówki. Objawami są swędzenie i zaczerwienienie oczu, pogorszenie widzenia nocą, czy efekt halo wokół przedmiotów. Nierzadkie jest też widzenie mnogie i nadwrażliwość na światło.
 

Jak przebiega korekta stożka rogówki?

Istnieje kilka metod leczenia stożka rogówki, zależnie od stopnia zaawansowania choroby oraz stanu wzroku pacjenta. Okulista może zalecić noszenie twardych soczewek kontaktowych, które pomogą utrzymać rogówkę w miejscu. Możliwy jest też zabieg crosslinking, który poprzez tworzenie nowych połączeń między włóknami kolagenu pozwala na wzmocnienie rogówki i zahamowanie rozwoju choroby. Crosslinking może być połączony z zabiegiem Topoguided, który polega na laserowym wymodelowaniu rogówki. Jeszcze inną opcją jest wszczepienie pierścieni Intacs - specjalnych implantów, które również pomagają utrzymać rogówkę w miejscu i nie pozwolić jej na dalsze odkształcanie się.
 

Ile kosztuje korekta stożka rogówki w Krakowie?

Koszt leczenia stożka rogówki znacznie waha się zależnie od wybranej metody. Nie jest to jednak mały wydatek. Sama konsultacja lekarska z kompleksowymi badaniami, które pozwolą na określenie stopnia zaawansowania choroby i dobór leczenia to wydatek około 300zł. Następnie doliczyć trzeba koszty zabiegów. Za soczewki twarde zapłacimy od 500 do 1000zł za jedną. Zabieg crosslinkingu to koszt około 2000-3000zł. Jeśli połączymy go z zabiegiem Topoguided, cena może sięgnąć około 4000zł. Najdrożej zaś wypada wszczepienie pierścieni Intacs - tu ceny sięgają nawet 6000zł. 

 

Zobacz również