img

Laserowa korekcja wzroku – jak należy przygotować się do zabiegu?


​Laserowa korekcja wzroku to stosunkowo prosta i bardzo bezpieczna forma terapii najczęstszych wad wzroku. Mimo tego, istnieje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać przygotowując się do poddania się takiemu zabiegowi. O czym dokładnie trzeba pamiętać?

Krótki, ale jednak zabieg

Laserowa korekcja wzroku polega na odpowiednim wyprofilowaniu rogówki oka, co pozwala na przywrócenie prawidłowej ostrości widzenia u astygmatyków, dalekowidzów i krótkowidzów. Wykorzystuje się do tego nowoczesny, precyzyjnie działający laser - najczęściej excimerowy i femtosekundowy. Zabieg trwa tylko kilkanaście minut (można go przeprowadzić w ramach chirurgii jednego dnia), a dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia w postaci kropli do oczu, jest całkowicie bezbolesny; pacjent przez cały czas pozostaje w kontakcie z lekarzem. To wszystko sprawia, że laserowa korekcja wzroku nie wywołuje u nas tak nieprzyjemnych skojarzeń jak np. wykonywane przez lekarzy z innych dziedzin medycyny operacje. Mimo tego, nie należy zapominać, że to wciąż jednak zabieg, pewnego rodzaju ingerencja w organizm - i w związku z tym konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Dzięki temu nie zostaniemy zdyskwalifikowani jeszcze przez jego wykonaniem!

O czym należy pamiętać przed laserową korekcją wzroku?

Procedura przeprowadzana jest na oczach, w związku z czym i one, i cała twarz powinny być wolne od makijażu. Ważne, by powstrzymać się od niego na tydzień przed i tydzień po zabiegu. W czasie poprzedzającym laserową korekcję wzroku nie nosimy też soczewek kontaktowych (miękkich przez 2, twardych przez 4 tygodnie). Równie ważne jest unikanie alkoholu - na pełne 48 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się od jego spożycia i chronić oczy przed różnego rodzaju substancjami na nim opartymi, np. perfumami. W dniu zabiegu śniadanie powinno być lekkie; należy też unikać używek takich jak kawa, napoje energetyczne itp. Do kliniki warto przybyć w towarzystwie drugiej osoby, ze względu na możliwe przejściowe, krótkotrwałe pogorszenie ostrości widzenia bezpośrednio po zabiegu, które jest przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów.

A potem?

Po laserowej korekcji wzroku nasze oczy potrzebują trochę czasu, zanim będziemy mogli powrócić do zwykłej, codziennej aktywności. Na drugi dzień konieczna jest kontrolna wizyta u okulisty. Tempo całej rekonwalescencji zależy od wielu czynników. Mają tu znaczenie indywidualne uwarunkowania każdego pacjenta, metoda, którą został przeprowadzony zabieg, a także wielkość i rodzaj korygowanej wady wzroku. Dlatego jedni powrócą do zwyczajowego funkcjonowania już po kilku dniach, innym zaś potrzebne będzie więcej czasu. Jedni i drudzy będą jednak z całą pewnością bardzo zadowoleni z ostatecznych efektów laserowej korekcji wzroku

Zobacz również