img

Laserowa korekta wzroku - do ilu dioptrii?

Zaledwie 1/3 Polaków regularnie bada wzrok, choć według badań niemal co drugi z nas potrzebuje korekty. Zwykle do okulisty chodzimy w przypadku badań okresowych, a okulary lub soczewki, nosimy tylko wtedy, gdy już naprawdę ich potrzebujemy. Zwykle ma to związek z tym że nie lubimy nosić okularów czy soczewek. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku gdy cenimy sobie podróże, regularnie uprawiamy sport lub prowadzimy szybki tryb życia. Czy jest to jedyna opcja na poprawę wzroku? Nie! Coraz więcej klinik oferuje laserową korektę wzroku - zabieg, który w szybki i trwały sposób poprawia jakość naszego widzenia.

Jak wygląda laserowa korekta wzroku?

Choć na rynku dostępnych jest kilka metod laserowej korekty wzroku, zwykle przygotowanie pacjenta i jego pobyt w klinice wygląda bardzo podobnie, a sam zabieg trwa zwykle kilkanaście minut. Dzięki kroplom znieczuleniem zabieg jest całkowicie bezbolesny, a za sprawą znieczulenia miejscowego - pacjent może pozostać w stałym kontakcie z lekarzem. Oko to delikatny narząd, a więc, aby uniknąć wszelkich ruchów, pacjent leży na specjalnym łóżku, a jego głowa umieszczona jest w specjalnej, unieruchamiającej podkładce. W celu powstrzymania mrugania lekarze wykorzystują specjalną rozwórkę.

Do ilu dioptrii można przeprowadzać laserową korektę wzroku?

Większość osób myśli, że laserowej korekcie można poddać tylko oczy z niewielką wadą. Nic bardziej mylnego! Medycyna w tym zakresie w ostatnich latach zrobiła bardzo duże postępy i w zależności od tego, jaką metodę wybierzemy, możemy usunąć wadę aż od -12,0 do +6,0 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Oczywiście musimy się liczyć z tym, że nie ma pełnej gwarancji skuteczności zabiegu operacyjnego tj. nie zawsze uda się skorygować wzrok idealnie. Im mamy mniejszą mamy wadę, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się ją skorygować do pełnej ostrości. Przyjmie się jednak, że w 95% osób z dużą wadą wzroku, po zabiegu może bezpiecznie prowadzić samochód - bez konieczności noszenia okularów. To właśnie dlatego, warto regularnie badać wzrok i przejść do działania, gdy tylko zacznie dziać się z naszymi oczami coś złego. Należy pamiętać, także że laserowa korekta wzroku nie eliminuje tzw. starczowzroczności.

Rekonwalescencja po laserowej korekcie wzroku

Proces gojenia się rogówki może trwać nawet kilka miesięcy, jednak sama rekonwalescencja trwa znacznie krócej. Przede wszystkim należy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza i wykorzystywać przepisane leki i krople do oczu. W pierwszym tygodniu należy uważać, aby do oczu nie dostało się mydło lub szampon, a także nie wykonywać makijażu oczu. Standardowo także powinniśmy unikać nadmiernej pracy przy komputerze, a także zadymionych pomieszczeń. Zaraz po operacji mogą wystąpić takie objawy jak światłowstręt czy łzawienie. Przez dłuższy czas mogą także występować wahania się ostrości widzenia, jednak nie należy się tym zbytnio przejmować. Dla skuteczności operacji ważne jest także, aby przez miesiąc unikać opalania się czy wysiłku fizycznego, a przez pierwsze trzy miesiące powinniśmy zrezygnować z kąpieli w basenie. Jeśli chcemy wziąć kąpiel w otwartym zbiorniku wodnym np. w związku z rehabilitacją - konieczne będą okulary ochronne.

Proces rekonwalescencji wygląda u każdego pacjenta nieco inaczej - wszystko zależy od wady wzroku i rodzaju wykonywanego zabiegu. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza zarówno od razu po zabiegu, jak i w trakcie wizyt kontrolnych.

Zobacz również