img

5 objawów wskazujących na to, że koniecznie powinieneś udać się do okulisty

Oczy dostarczają nam przeszło 80% informacji o środowisku zewnętrznym. Z tego powodu wzrok często jest nazywany najważniejszym ze zmysłów. Biorąc pod uwagę to, jak ważną rolę pełni w naszym życiu, powinniśmy o niego odpowiednio dbać. Niestety, ponad połowa Polaków nie kontroluje regularnie stanu swojego wzroku. Większość z nas zapomina o konieczności systematycznych wizyt u okulisty. Specjalistę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nam dolegać. To duży błąd, ponieważ właściwa profilaktyka może pomóc nam w jak najdłuższym cieszeniu się dobrym wzrokiem. W dzisiejszym poradniku omówimy 5 objawów wskazujących na to, że jak najszybciej powinieneś zapisać się na kontrolę okulistyczną.

Wrażenie suchości oczu

Wydaje ci się, że masz pod powiekami ziarenko piasku? Odczuwasz dyskomfort związany z pieczeniem i swędzeniem oczu? Być może jest to sygnał, że twoje oczy nie są dostatecznie nawilżone. Wymienione objawy mogą wskazywać na tzw. zespół suchego oka. To częsta dolegliwość osób spędzających dużo czasu przed komputerem. Gałki oczne powleczone są cieniutką warstwą substancji nazywanej filmem łzowym. Ponieważ łzy stale wyparowują, ubytki filmu łzowego są na bieżąco uzupełniane podczas mrugania – ruch powiek rozprowadza substancję po powierzchni gałki ocznej. Jeśli przez dłuższy czas skupiamy wzrok na jednym punkcie (np. ekranie komputera), nieświadomie mrugamy rzadziej, a oczy stają się coraz bardziej wysuszone. Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, koniecznie wybierz się do okulisty – istnieją skuteczne metody pozbycia się dyskomfortu związanego z ZSO.

Niewyjaśnione bóle głowy

Dokuczają ci uporczywe bóle głowy? Dolegliwości pojawiają się zarówno w dzień, jak i w nocy? Zarówno neurologowi, jak i laryngologowi nie udało się określić ich przyczyny? Niewyjaśnione bóle głowy mogą być związane ze schorzeniami narządu wzroku. Takie objawy mogą pojawić się w przypadku nieleczonej lub nieprawidłowo skorygowanej wady wzroku, mogą także być oznaką choroby oczu (np. jaskry).

Falowanie linii prostych

Zauważyłeś, że zdarza ci się widzieć linie proste jako falujące lub nieregularne? Takie objawy mogą wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe na powierzchni siatkówki, a ściślej: w obrębie plamki żółtej. Upośledzenie widzenia centralnego wymaga podjęcia jak najszybszego leczenia. Na szczęście współczesna okulistyka oferuje w tym zakresie nowoczesne i całkowicie bezbolesne zabiegi laserowe.

Nieostre widzenie

Nigdy nie miałeś problemów z czytaniem, lecz od jakiegoś czasu musisz odsuwać od siebie książkę, by móc odróżnić poszczególne litery? Zdarza ci się mrużyć oczy podczas przeglądania menu w restauracji? Masz wrażenie, że twoja spostrzegawczość podczas jazdy samochodem znacznie zmalała? Możliwe, że rozwinęła się u ciebie wada wzroku. Aby móc określić, jaka jest dokładna przyczyna twoich dolegliwości, konieczne będzie wykonanie szczegółowego badania okulistycznego. Takie badania są bezbolesne i nie wiążą się z żadnym dyskomfortem. Im wcześniej wybierzesz się do okulisty, tym lepiej.

Zaczerwienienie oczu

Twoje oczy są zaczerwienione i bolą? Jest to wyraźny sygnał od organizmu, że coś jest nie tak. Jeśli podobne objawy występują u ciebie często, powinieneś niezwłocznie wybrać się do okulisty. Tego rodzaju dolegliwości mogą wskazywać zarówno na wadę wzroku, jak i na infekcję oka. Ból i pieczenie oczu mogą być także związane ze znacznie poważniejszymi schorzeniami, np. jaskrą czy zaćmą. Nie czekaj, aż problemy się nasilą – zgłoś się do lekarza natychmiast, gdy poczujesz tego rodzaju dyskomfort.

Zobacz również