img

Soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe

Zaćma jest postępującą chorobą oczu, doprowadzającą do pogorszenia, a w niektórych przypadkach nawet do utraty wzroku. Najczęstszym objawem zaćmy jest nieostre i zamglone widzenie. Choroba powstaje na skutek mętnienia naturalnej soczewki oka. Żadne okulary korekcyjne nie są w stanie sprawić, że osoba z zaćmą na powrót zacznie widzieć. Jednym skutecznym sposobem przywrócenia komfortu życia są metody operacyjne. W miejsce zmętniałej soczewki wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Istnieje kilka rodzajów tego typu soczewek. W dzisiejszym artykule skupimy się na soczewkach wewnątrzgałkowych wieloogniskowych.

Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Dzięki prężnemu rozwojowi współczesnej okulistyki, operacja usunięcia zaćmy nie jest zabiegiem skomplikowanym. Usunięcie zmętniałej soczewki trwa około kilkunastu minut, a zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu pacjent cały czas ma pełną świadomość i utrzymuje kontakt z personelem medycznym. W czasie zabiegu zmętniała soczewka jest rozdrabniana, a następnie usuwana z oka. W drugiej części zabiegu następuje wszczepienie do oka specjalnego implantu zastępującego dotychczasową soczewkę. Soczewka wewnątrzgałkowa umieszczana jest przez niewielkie nacięcie w rogówce, dzięki czemu ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych jest bardzo niskie. Oko po zabiegu goi się szybko, a pacjent w niedługim czasie po operacji może cieszyć się dobrym wzrokiem.

Soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe

Większość zabiegów usunięcia zaćmy wykonywanych na NFZ obejmuje wszczepienie pacjentowi soczewki wewnątrzgałkowej jednoogniskowej. Taki implant zapewnia dobre widzenie jedynie w jednym zakresie (albo z daleka, albo z bliska). Po takiej operacji dla pełnego komfortu widzenia pacjent nadal musi korzystać z okularów korekcyjnych. Wybierając wykonanie zabiegu w klinice prywatnej pacjenci otrzymują możliwość indywidualnego doboru rodzaju soczewki w zależności od preferencji i prowadzonego stylu życia. Stosowane w prywatnych klinikach okulistycznych soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe zapewniają dobre widzenie z każdej odległości. Pacjenci po przeprowadzeniu operacyjnego wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej wieloogniskowej mogą funkcjonować w codziennym życiu bez okularów.

Soczewki wieloogniskowe w leczeniu zaćmy połączonej astygmatyzmem

W przeciwieństwie do soczewek jednoogniskowych, soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe umożliwiają również korektę astygmatyzmu. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom stosowanym we współczesnej okulistyce, za pomocą soczewek wieloogniskowych możliwa jest nie tylko poprawa widzenia u pacjentów z zaćmą, lecz także skuteczne wyeliminowanie problemów ze wzrokiem u osób z astygmatyzmem i starczowzrocznością. Tego rodzaju soczewki zapewniają pełen komfort na co dzień i pozwalają raz na zawsze pozbyć się okularów. Tego typu soczewki wyposażone są w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV. Z tego względu soczewki wieloogniskowe wybierane są przez coraz większą liczbę pacjentów.

 

 

Zobacz również