img

Jak wygląda zabieg korekty stożka rogówki?

Niewiele osób, których nie dotyczy ten problem, zdaje sobie sprawę z istnienia schorzenia takiego jak stożek rogówki. Mało kto wie również, że można leczyć je operacyjnie. Na czym polega stożek rogówki i jak wygląda zabieg jego korekty?

Stożek rogówki to uciążliwe schorzenie

Chcąc zrozumieć na czym dokładnie polega stożek rogówki, musimy najpierw przyjrzeć się rogówce samej w sobie. Jest to znajdująca się z przodu zewnętrzna część gałki ocznej – choć niewielka, to jednak o dość skomplikowanej, kilkuwarstwowej budowie. Można powiedzieć, że stanowi coś na rodzaj „bramy”, przez którą do wnętrza oka wpada światło z naszego otoczenia. Jej odpowiedni kształt i prawidłowa grubość warunkują dobre widzenie. Schorzenie nazywane stożkiem rogówki polega na utracie przez tę strukturę kluczowych właściwości; ulega ona nadmiernemu uwypukleniu (przyjmując kształt przypominający właśnie stożek) i ścieńczeniu. Może objawia

się to m.in.: pogorszeniem ostrości wzroku, rozmywaniem obrazu, nadwrażliwością na światło i efektem aureoli wokół jego źródeł, a także mnogim (nawet potrójnym) widzeniem.

Kliknij tutaj i poznaj cennik korekty stożka rogówki! 

Zabieg korekty stożka rogówki

Zabiegowa korekcja stożka rogówki polega na odpowiednim wyprofilowaniu jej powierzchni. Jest kilka różnych metod, którymi można to osiągnąć. Wyróżniamy wśród nich:

- Cross Linking – umożliwiający ustabilizowanie rogówki i zatrzymanie (a w niektórych przypadkach nawet cofanie się) schorzenia. Istotą jest tu nasączenie tkanki roztworem ryboflawiny i poddanie jej działaniu promieni UV. To stymuluje powstawanie wiązań między cząsteczkami kolagenu, które ją budują – a w konsekwencji wzmocnienie i uodpornienie rogówki.

- Topoguided – opierający się na laserowym wyprofilowaniu powierzchni rogówki z wykorzystaniem jej topograficznego obrazu. Często wykonuje się go razem z Cross Linking.

- Pierścienie Intacs – które są wszczepiane do oka po uprzednim odpowiednim dobraniu; ich zadaniem jest nadanie rogówce bardziej płaskiego kształtu, a przez to poprawa jakości widzenia.

Niewątpliwą zaletą wymienionych zabiegów korekty stożka rogówki jest to, że dzięki znieczuleniu miejscowemu są całkowicie bezbolesne. Do tego bardzo bezpieczne, nowoczesne i szybkie, co sprawia, że ich popularność na świecie ciągle rośnie.

Inne sposoby leczenia stożka rogówki

Jaka jest jeszcze inna możliwość korekty stożka rogówki? Rozwiązaniem mogą być specjalne, hybrydowe lub twarde soczewki kontaktowe. Wprawdzie nie wyleczymy za ich pomocą schorzenia, ale możemy w ten sposób pozbyć się uciążliwych objawów. Ich celem jest usztywnianie rogówki i wygładzanie jej powierzchni tak, aby przypominała idealną, fizjologiczną. W terapii schorzenia istotną sprawą jest też wczesne jego wykrycie – im szybciej, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie. Nie zawsze daje ono tak wyraźne objawy, jak zaburzenia prawidłowego widzenia, więc warto regularnie odwiedzać specjalistę i badać swoje oczy!

Zobacz również