img

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym polega zabieg?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, z jakim coraz częściej zetkniesz się, przeglądając ofertę klinik okulistycznych. Na czym on polega? Kto może z niego skorzystać? Czy jest to operacja w pełni bezpieczna? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Maksymalnie upraszczając sprawę, refrakcyjna wymiana soczewki polega na tym, że okulista usuwa soczewkę naturalną z oka pacjenta i zastępuje ją soczewką sztuczną. Brzmi to jak bardzo poważna operacja? W rzeczywistości przy obecnych możliwościach chirurgii okulistycznej jest to dość prosty zabieg. Nie trzeba nawet stosować znieczulenia ogólnego, wystarczą krople do znieczulenia miejscowego w obszarze operowanego oka. Dzięki temu pacjent jest przez cały czas przytomny i może utrzymywać kontakt z okulistą, co z pewnością poprawia jego samopoczucie i minimalizuje ewentualny lek przez operacją.

Warto też wiedzieć, że w przypadku chirurgii oka stosuje się mikro nacięcia – wystarcza to do usunięcia soczewki i zastąpienia jej sztuczną. Cała procedura przypomina nieco wszczepianie sztucznej soczewki stosowane przy leczeniu zaćmy, jednak tutaj usuwana i wszczepiana jest tylko przezroczysta soczewka optyczna, a więc ta, która odpowiada za jakość widzenia.

Bardzo istotnym elementem refrakcyjnej wymiany soczewki jest dobór idealnej soczewki – zawsze robi się to indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby oraz budowę oka danego pacjenta. Wszystkie soczewki wykonywane są z materiałów biokompatybilnych, a więc takich, których organizm nie identyfikuje jako ciał obcych, dlatego nie ma tu ryzyka odrzucenia wszczepianego elementu, co znacząco minimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych. Ważne jest, by dobrać moc soczewki do wielkości oka pacjenta. Dlatego też kwalifikacja do zabiegu poprzedzona jest skrupulatnymi badaniami okulistycznymi.

Dlaczego warto zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewki?

Z pewnością ogromnym atutem refrakcyjnej wymiany soczewki jest czas zabiegu. Jest to tak zwana chirurgia jednego dnia, a więc zabieg nie wymaga pozostawania w klinice – po zabiegu pacjent z opatrunkiem odpoczywa na sali pooperacyjnej, a następnie jest wypisywany do domu. Kolejnego dnia samodzielnie zgłasza się na pierwszą wizytę kontrolną, której celem jest sprawdzenie, czy w oku nie ma niepokojących objawów mogących świadczyć o zakażeniu – warto jednak pamiętać, że jeśli przestrzegamy skrupulatnie zaleceń okulisty dotyczących okresu rekonwalescencji po zabiegu, to tego rodzaju powikłania nam nie grożą.

W wielu sytuacjach refrakcyjna wymiana soczewki jest dla pacjenta jedyną szansą na trwałe pozbycie się wady wzroku. Rzecz jasna mamy też laserowe metody korekcji wad wzroku, jednak ich główną wadą jest ograniczenie dotyczące liczby korygowanych dioptrii, co wyklucza skorzystanie z tej możliwości przez osoby z bardzo dużymi wadami wzroku. W przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki można skorygować każdą wadę. Zabieg ten sprawdza się też przy starczowzroczności oraz u osób, u których zabieg laserowy jest niemożliwy ze względu na zbyt cienką rogówkę, która nie może zostać poddana przemodelowaniu. Także początki zmian z zakresu zaćmy oraz zespól suchego oka są rekomendacja dla wybrania tego właśnie zabiegu okulistycznego.

Zobacz również