img

Najczęściej zadawane pytania przed laserową korekcja wzroku

Techniki laserowej korekcji wzroku stały się najpopularniejszą alternatywą dla standardowych metod przywracania zdrowego widzenia u osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Metoda pozwala na ustabilizowanie wady refrakcji, a tym samym patrzenie na świat bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. W trakcie zabiegu wykorzystuje się zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny umożliwiający szybkie i precyzyjne wymodelowanie powierzchni rogówki. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie laseroterapii.

Ile kosztuje zabieg?

Osoby decydujące się na skorzystanie z korekcji laserowej mogą na stałe pozbyć się wady wzroku. W większości przypadków po operacji nie są potrzebne żadne dodatkowe metody korekcji. W wykonywaniu takich zabiegów specjalizują się najlepsze kliniki okulistyczne w Polsce. Na koszty składa się kilka elementów. Pierwszym są badania kwalifikacyjne (m.in. pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, topografia rogówki, pomiar szerokości źrenicy, biometria optyczna, pomiar widzenia obuocznego i pomiar gęstości komórek śródbłonka), za które łącznie zapłacimy około 250-300 zł. Standardowy zabieg wykonany w technice LASEK wiąże się z kosztem około 1500-5000 zł dla każdego oka. Natomiast wizyta kontrolna po operacji to koszt około 100-200 zł.

Jak długo trwa laserowa korekta wzroku?

Zabieg jest bardzo prosty i szybki, a przy tym całkowicie bezbolesny. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w formie kropli do oczu (nie ma potrzeby stosowania narkozy). Laser modeluje powierzchnię rogówki w ciągu kilku sekund, a cała procedura trwa nie więcej niż kilkanaście minut.

Jak się przygotować do zabiegu?

Laserowa korekcja wzroku wymaga pewnych przygotowań. Około 2-4 tygodnie przed terminem zaprzestajemy noszenia soczewek kontaktowych (zarówno miękkich, jak i twardych). Kilka dni przed operacją wykonujemy badanie krwi w celu upewnienia się, że w organizmie nie ma stanu zapalnego. 24 godziny przed zabiegiem nie pijemy alkoholu i rezygnujemy z nakładania makijażu.

Czy każdy może poddać się laserowej korekcji wzroku?

Wszystkie osoby chcące poddać się zabiegowi muszą przejść badania kwalifikacyjne. Konsultacja okulistyczna jest niezbędna by rozpoznać możliwe przeciwwskazania. Szczegółowy wywiad medyczny pozwoli bardzo wcześnie wykryć czynniki wykluczające możliwość wykonania takiego zabiegu. Za najważniejsze przeciwwskazanie uznaje się wiek. Osoba przystępująca do operacji powinna mieć od 21 do 55 lat. Przed osiągnięciem pełnoletniości organizm jest na etapie ciągłego wzrostu – dotyczy to także poszczególnych elementów oka. Natomiast w przypadku pacjentów powyżej 55 roku życia omawiana metoda mogłaby być nieskuteczna z uwagi na ewentualne schorzenia współistniejące (m.in. presbiopię). Ostateczna kwalifikacja zależy jednak od ogólnego stanu pacjenta i jego potrzeb.

Przeciwwskazania tymczasowe:

• ciąża i karmienie piersią – wahania hormonalne występujące w tym okresie mogą powodować, że stabilna dotychczas wada wzroku może ulegać pewnym odchyleniom,

• obniżenie odporności w wyniku infekcji – z powodu osłabionego układu immunologicznego istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych,

• stany zapalne w obrębie narządu wzroku – zakażenia bakteryjne i wirusowe podnoszą prawdopodobieństwo skutków ubocznych po operacji,

• nieustabilizowana wada wzroku (w chwili wykonywania zabiegu wada wzroku musi być ustabilizowana od co najmniej sześciu miesięcy).

Zobacz również