Nowoczesna medycyna oferuje szereg innowacyjnych metod rozwiązywania różnych problemów zdrowotnych. Niestety, nie każdy zabieg jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Zdarza się, ze z różnych powodów osoba nie może zostać zakwalifikowana do danej operacji. Najczęściej przeciwwskazaniami są przebyte wcześniej choroby, czy inne zabiegi, na przykład przeszczepy, ale też, po prostu, sam wiek pacjenta. Zupełnie inaczej jest w przypadku zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Tę operację wręcz poleca się osobom po 45 roku życia, z kilku powodów.
Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny zabieg pozwalający na całkowitą poprawę widzenia, niemal niezależnie od wady wzroku, jaką ma pacjent. Polega na usunięciu naturalnej soczewki i wstawieniu w jej miejsce implantu. Sztuczną soczewkę przygotowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta.
Przed zabiegiem należy przejść kompleksowe badanie kwalifikacyjne. Badanie to musi być bardzo dokładne, tak, aby pozwoliło lekarzowi poznać potrzeby i wymagania pacjenta. Na podstawie uzyskanych rezultatów tworzy się indywidualnie dopasowaną soczewkę, idealnie odpowiadającą potrzebom i korygującą dokładnie takie wady wzroku, jakie ma pacjent.
Sam zabieg trwa kilkanaście minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, aplikowanym bezpośrednio na oko za pomocą kropli. Naturalną soczewkę pacjenta rozbija się za pomocą ultradźwięków, a następnie na jej miejsce wprowadzany jest implant. Oko musi zostać zasłonięte opatrunkiem, który można zdjąć za zgodą lekarza już następnego dnia na wizycie kontrolnej. Potem następuje okres rekonwalescencji, który może trwać do kilku tygodni. Nie należy w tym czasie przemęczać oczu, trzeba też nastawić się na to, że mózg będzie potrzebował nieco czasu, by przyzwyczaić się do nowego widzenia.
Zalety refrakcyjnej wymiany soczewki u osób starszych
Refrakcyjna wymiana soczewki należy obecnie do najbezpieczniejszych zabiegów przeprowadzanych na narządach wzroku. Jest całkowicie bezbolesna i niemal w 100% skuteczna. Ponadto pozwala na zniwelowanie kilku wad wzroku jednocześnie. Nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm - wszystkie te problemy można rozwiązać w czasie tej jednej operacji. Jest to wspaniała wiadomość właśnie dla osób starszych, które potrzebują więcej niż jedną parę okularów. Jedne do czytania, jedne do widzenia normalnego, być może dodatkowa para do sportu - można pozbyć się ich wszystkich naraz! Faktem jest, że zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest bardzo drogi, warto jednakże spojrzeć na to z perspektywy wydatków, które należy ponieść przez lata noszenia kilku par okularów. Z wiekiem wzrok często się zmienia, wada pogarsza się lub pojawiają się nowe problemy ze wzrokiem. Okulary należy więc wymieniać. Rozwiązaniem mogą być okulary progresywne, te jednak również należy wymieniać raz na jakiś czas, ponadto dobre okulary progresywne również mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto w międzyczasie mogą się one zwyczajnie zniszczyć, co wymusi kupno kolejnych. Refrakcyjna wymiana soczewki to duży wydatek, ale jednorazowy, który raz na zawsze uwolni nas od problemów ze wzrokiem.
Dodatkowo refrakcyjna wymiana soczewki to swego rodzaju profilaktyka przeciwko zaćmie. Zaćma bowiem to nic innego, jak schorzenie polegające na zmętnieniu soczewki. Sztuczny implant nie ulega starzeniu i nie traci swoich właściwości tak, jak to się dzieje z naszymi naturalnymi soczewkami. Innymi słowy - implant nie zmętnieje, pacjentowi nie grozi więc zaćma.