img

Zaćma podtorebkowa tylna - przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób oczu w Polsce. Pojawia się głównie u osób w podeszłym wieku, jednak może mieć także charakter wrodzony. Trudno jednoznacznie zdefiniować objawy zaćmy, zwanej także kataraktą, ponieważ istnieje jej kilka rodzajów. Choroba ta polega na powstawaniu zmętniałych obszarów na powierzchni soczewki oka. Jest jedną z przyczyn ślepoty. W przypadku zaćmy starczej wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tej choroby, uwarunkowane lokalizacją zmętnienia soczewki - zaćmę korową, jądrową i podtorebkową tylną. Zaćma częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że niemal każda osoba powyżej 70. roku życia w jakimś stopniu cierpi na to schorzenie.

Co przyczynia się do powstawania zaćmy podtorebkowej tylnej?

Katarakta podtorebkowa tylna, jak sama nazwa wskazuje, powstaje w tylnej części soczewki. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci zaćmy. Zmętniania pojawią się zwykle w centrum osi widzenia, przez co objawy są szczególnie dokuczliwe w życiu codziennym. Zaćma podtorebkowa tylna występuje zazwyczaj u ludzi w podeszłym wieku, jednak może ją także wywołać stosowania steroidów, promieniowanie jonizujące, a także urazy i stany zapalne. Ponadto na rozwój zaćmy wpływają takie choroby jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry czy nadciśnienie. Na zaćmę częściej zapadają osoby otyłe.

Czym się objawia zaćma podtorebkowa tylna?

Zaćma podtorebkowa tylna bardzo szybko prowadzi do pogorszenia widzenia. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na problemy z widzeniem z bliska, choć również patrzenie w dal w słoneczny dzień bywa kłopotliwe. Objawy są szczególnie odczuwalne przy czytaniu, gdyż w zaawansowanym stadium choroby, staje się to niemal niemożliwe. Ponadto osoby zmagające się z kataraktą nocą dostrzegają poświatę wokół źródeł światła, zwaną tzw. efektem halo. Stan pacjenta może pogorszyć się już na przestrzeni kilku tygodni, dlatego też, jeśli dostrzegamy u siebie niepokojące objawy, takie jak zamglone i niewyraźne widzenie, czym prędzej powinniśmy skonsultować je z okulistą. Obraz w zaćmie podtorebkowej tylnej może wydawać się nieco bardziej żółty niż do tej pory.

Leczenie zaćmy podtorebkowej tylnej

Na zaćmę niestety nie wynaleziono jeszcze lekarstwa, jednak jeśli w znaczący sposób utrudnia nam ona życie, możemy zdecydować się na usunięcie jej zabiegowo. Operacje usunięcia zaćmy wykonuje się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Na czym polega zabieg? Lekarz zastępuje naturalną, zmętniałą soczewkę pacjenta indywidualnym implantem. Co ważne, sztuczna soczewka może dodatkowo korygować wadę wzroku. Taki zabieg nie tylko pomoże nam pozbyć się problemu katarakty, ale także może sprawić, że będziemy mogli zrezygnować z co najmniej jednej pary okularów. Operacja zaćmy jest jedyną możliwością jej leczenia. Przed zabiegiem zostaniemy oczywiście poddani badaniu kwalifikacyjnemu obejmującym m.in. topografię rogówki, OCT, wywiad medyczny czy biometrię oka.

Zobacz również