img

Jak duże wady usuwa laserowa korekcja wzroku?

Obecne czasy nie rozpieszczają naszych oczu: ciągłe wpatrywanie się monitory - czy to w pracy, czy podczas rozrywki w wolnym czasie, nadwyręża je i jest niewątpliwie jedną z przyczyn pojawiającej się w ostatnim czasie istnej plagi wad wzroku. Na szczęście z tym schorzeniem możemy walczyć! Orężem, który przygotowała dla nas współczesna medycyna, jest laserowa korekcja wzroku.

Postęp technologiczny naszą bronią

Laserowa korekcja wzroku inaczej zwana laserową chirurgią refrakcyjną, to wspólna nazwa zabiegów niwelujących wady wzroku dzięki wykorzystaniu różnych typów laserów. Pierwszy taki zabieg wykonano w 1989 r. i od tej pory staje się on coraz częściej wykonywaną procedurą. Wraz z postępem medycyny poszukiwane są nowe rozwiązania, a istniejące metody są udoskonalane. Obecnie zabieg laserowej korekcji wzroku jest krótkotrwały, bezbolesny i co najważniejsze: charakteryzuje się niezwykłym bezpieczeństwem. Poszczególne typy takiej formy terapii różnią się między sobą wskazaniami, przeciwskazaniami oraz czasem, po którym wracamy do pełnej aktywności – lekarz na wizycie kwalifikacyjnej dobierze metodę, która jest najlepiej dopasowana do danego pacjenta.

”Mam dużą wadę – czy laserowa korekcja jest dla mnie?”

Jak najbardziej! Laserowe zabiegi są dostosowane do leczenia naprawdę znacznych wad wzroku. W zakresie krótkowzroczności pozwalają wyleczyć aż -12 dioptrii. Istotą metody jest wtedy to, by powierzchnię gałki ocznej uczynić bardziej płaską. Jeśli chodzi o nadwzroczność, zabieg polega na czymś zupełnie odwrotnym – na uwypukleniu krzywizny rogówki. Możemy w ten sposób usunąć do +6 dioptrii. Kolejną wadą poddającą się naprawie metodami laserowymi jest astygmatyzm – skorygujemy nimi do 6 dioptrii cylindra.

Jaka metoda, dla jakiej wady?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy z typów laserowej chirurgii refrakcyjnej różni się wskazaniami i przeznaczeniem dla konkretnych wad wzroku. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby przed zabiegiem udać się na badanie kwalifikacyjne, gdzie doświadczeni specjaliści pomogą nam dobrać typ zabiegu, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Oto zakresy, dla jakich stosuje się najczęściej wykorzystywane metody.

  • FemtoLASIK vOptimum – zaliczana do nowoczesnych metod płatkowych, gdzie zabieg przebiega w 2 etapach. Największą zaletą tej metody jest bardzo szybki powrót do ostrego widzenia i normalnej aktywności. Pozwala ona na korekcję od -6,0 do +2,00 dioptrii i 2,0 dioptrii astygmatyzmu.
  • FemtoLASIK vDesign to zabieg będący jeszcze bardziej zindywidualizowaną formą. Proponowany jest osobom, które nie kwalifikują się do poprzedniej metody z powodu zbyt cienkiej rogówki, nietypowego jej kształtu czy większej wady – możemy w ten sposób skorygować od -12,0 do +6,0 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu.
  • SMILE to najnowsza metoda laserowej korekcji wzroku; przebiega jednoetapowo z wykonaniem minimalnego nacięcia rogówki. Dzięki temu czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Stosowana dla krótkowzroczności od -0,50 do -10,0 dioptrii oraz 5,0 dioptrii astygmatyzmu.

Zobacz również