img

Powrót do codziennej aktywności po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, na który decyduje się coraz więcej osób. Po przeprowadzeniu laseroterapii nie musimy już nosić okularów ani soczewek kontaktowych. To doskonałe rozwiązanie między innymi dla osób uprawiających sport. Zabieg jest szybki i bezbolesny, a powikłania czy skutki uboczne zdarzają się wyjątkowo rzadko. W okresie rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku powinniśmy jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza. Jak szybko można wrócić do codziennej aktywności po leczeniu laserowym?

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

Ze względu na to, że laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem małoinwazyjnym, powrót do pełnej formy przebiega zazwyczaj bez żadnych komplikacji. W pierwszych dniach po operacji mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości, niestanowiące jednak żadnej przeszkody w wykonywaniu codziennych czynności. Do trzech dni po laseroterapii możemy odczuwać delikatne pieczenie, może pojawić się także światłowstręt. Tydzień po zabiegu możemy nadal czuć lekką nadwrażliwość na światło, możemy mieć też niewielkie problemy z ostrością widzenia. Nie musimy się jednak obawiać, ponieważ są to dolegliwości przejściowe, związane z gojeniem się oka. Do czterech tygodni po operacji możemy mieć wrażenie oślepienia podczas patrzenia w stronę światła. Po okresie sześciu miesięcy mogą pojawić się sporadyczne zaburzenia ostrości widzenia oraz uczucie suchego oka. Jeśli którekolwiek z tych objawów będą dla nas uciążliwe lub jeżeli wystąpią inne niepokojące dolegliwości, nie wahajmy się skonsultować tego z naszym okulistą.

Kiedy można wrócić do pracy?

Po laserowej korekcji wzroku nasze oczy potrzebują trochę czasu, by wzrok mógł się w pełni ustabilizować. Dlatego na kilka dni po operacji warto zapewnić sobie odpoczynek wzrokowy. Najlepiej będzie, gdy weźmiemy zwolnienie z pracy na około tydzień po zabiegu.

Wysiłek fizyczny

Lekkie ćwiczenia fizyczne możemy wykonywać już kilka dni po laseroterapii. Jednak z ćwiczeniami wymagającymi większego wysiłku lepiej wstrzymać się przez co najmniej dwa tygodnie. Jeśli chodzi o sporty zespołowe i kontaktowe (np. sztuki walki), najlepiej poczekać z tym do około miesiąca po zabiegu.Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną uważajmy, by do naszych oczu nie dostał się pot. W okresie rekonwalescencji unikajmy także skłonów i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Prowadzenie samochodu

Ze względu na to, że po laseroterapii możemy niekiedy odczuwać oślepianie intensywnym światłem, powinniśmy zrezygnować z prowadzenia samochodu – szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu. Reflektory pojazdów jadących z naprzeciwka mogą powodować nasz dyskomfort zwłaszcza podczas jazdy w nocy. Jeśli tylko mamy taką możliwość, lepiej korzystać przez jakiś czas z komunikacji zbiorowej. Pamiętajmy też, by bezpośrednio po zabiegu wrócić do domu taksówką lub poprosić o pomoc znajomego.

Makijaż

Aby nasze oczy mogły się goić prawidłowo, powinniśmy dać im odpocząć od makijażu przez około tydzień. Warto zadbać też o to, by do naszych oczu nie dostawały się bakterie i zanieczyszczenia – w tym celu najlepiej wymienić kosmetyki na nowe.

Sauna, basen, solarium

Po laserowej korekcji wzroku należy przez pewien czas unikać gorących kąpieli czy przebywania w miejscach, gdzie temperatura jest bardzo wysoka. Z tego powodu raczej odpuśćmy sobie saunę, solarium i wycieczki w ciepłe kraje. Z chodzeniem na basen poczekajmy około miesiąc

Zobacz również