img

Stożek rogówki a wpływ promieniowania UV

Stożek rogówki a wpływ promieniowania UV

Rogówka to jedna z najważniejszych części oka. Znajduje się na zewnętrznej części gałki ocznej i ma dwie główne funkcje. Przede wszystkim chroni soczewkę. Oprócz tego jednak ma silną zdolność skupiania i załamywania promieni świetlnych, które potrzebne są nam, aby widzieć. Jest ona silnie unerwiona i dość delikatna. Jej uszkodzenie może spowodować poważne zaburzenia wzroku. Jednym z najpoważniejszych schorzeń tego typu jest stożek rogówki. Choć nie powoduje całkowitej ślepoty, może on doprowadzić do zaburzenia widzenia na tyle silnego, że wykonywanie wielu codziennych czynności staje się bardzo utrudnione.

Czym jest stożek rogówki?

W wyniku oddziaływania różnych czynników rogówka może zostać uszkodzona. Składa się ona z włókien kolagenowych i gdy zanikają połączenia między nimi rogówka staje się cienka i osłabiona. To z kolei może doprowadzić do jej odkształcenia. Zamiast naturalnego, kulistego kształtu staje się ona uwypuklona i zaczyna przypominać stożek. Jego początkowe objawy są łatwe do przeoczenia, zwłaszcza u pacjentów, którzy noszą okulary. Wzrok po prostu stopniowo się pogarsza, a zmiana szkieł na silniejsze nie pomaga. Jeśli dodatkowo stożek rozwija się niesymetrycznie - najpierw w jednym oku - drugie oko będzie „nadrabiało” problemy z widzeniem i pacjent zauważa zmiany dopiero na zaawansowanym etapie choroby.

Wśród przyczyn powstawania stożka rogówki wskazuje się najczęściej silne pocieranie oczu. Występuje on często u alergików, rozwijając się zwłaszcza w okresie nasilenia objawów alergii, kiedy pacjent odczuwa objawy pieczenia i swędzenia oczu i często je pociera. Nie jest to jednak jedyna przyczyna rozwoju stożka rogówki. Może się on rozwinąć w związku z niedoborem kolagenu w organizmie i osłabieniem rogówki. Może być wynikiem urazu. Może być również spowodowany nadmierną ekspozycją na szkodliwe promieniowanie UV.

Czy promieniowania UV wpływa na wzrok?

Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe to rodzaj fal elektromagnetycznych docierających do Ziemi wraz z promieniami słonecznymi. Wyróżnia się trzy rodzaje promieniowania UV zależnie od szerokości fal - UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVC jest w większości pochłaniane przez atmosferę ziemską. Do powierzchni ziemi, a co za tym idzie, do naszej skóry i oczu docierają jednak promienie UVA i UVB. Mogą one być groźne, powodując zarówno krótkotrwały dyskomfort, na przykład olśnienie, jak i mieć długotrwałe efekty na naszych oczach, przyczyniając się do rozwoju, chociażby katarakty. Może również mieć wpływ na stan rogówki, osłabiając ją, ale także powodując częstsze i intensywniejsze pocieranie oczu. Należy zatem koniecznie chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV, by minimalizować ryzyko uszkodzenia wzroku.

Metody ochrony przed szkodliwym promieniowaniem

Wiele mówi się o ochronie skóry przed promieniowaniem UV, zwłaszcza latem. Półki sklepowe wypełniają się kremami z filtrem i olejkami. Wydaje się jednak, że ochrona oczu jest nieco bardziej bagatelizowana. Okulary przeciwsłoneczne wybiera się częściej jako modne akcesorium, a rzadziej zwraca się uwagę na cechy ochronne. Ważne jest natomiast, by wybrać odpowiednie okulary. Najlepsze będą te z filtrem UV 400 - oznacza to, że szkła pochłaniają promieniowanie do szerokości fal 400nm, czyli 100% promieniowania UV, które dociera do ziemi. Należy je nosić nie tylko w dni pełne słońca, ale także w te pochmurne. Nawet jeśli słońce nie razi, promieniowanie UV nadal dociera do Ziemi. Nie tylko okulary przeciwsłoneczne mogą zapewnić ochronę. Wiele okularów korekcyjnych, a nawet nowoczesne soczewki kontaktowe wyposażone są w filtr promieniowania ultrafioletowego, co dodatkowo pomaga chronić oczy.

 

Zobacz również