img

Rekonwalescencja po korekcie stożka rogówki

Stożek rogówki jest jedną z poważniejszych chorób oczu. Nieleczony stożek rogówki może doprowadzić do trwałego pogorszenia, a nawet utraty wzroku. Dlatego kluczowe znaczenie ma tu wczesna diagnoza i właściwie dobrane leczenie. Pojawiająca się w przebiegu stożka rogówki wada wzroku może zostać skorygowana przez użycie hybrydowych lub twardych soczewek kontaktowych. Jednak żadne soczewki nie są w stanie doprowadzić do zahamowania postępowania choroby – ich działanie polega wyłącznie na leczeniu objawowym. Dlatego w wielu przypadkach zaleca się zastosowanie chirurgicznej korekty stożka rogówki. Wśród metod leczenia operacyjnego znajduje się między innymi innowacyjna technika Cross Linking. Na czym polega ta metoda i jak przebiega rekonwalescencja po korekcie stożka rogówki?

Na czym poleca metoda Cross Linking?

Cross Linking jest w pełni bezpieczną i bezbolesną metodą korekty stożka rogówki, przeprowadzaną u pacjentów ze zdiagnozowanym pierwszym lub drugim stopniem choroby w klasyfikacji Amslera. W trakcie zabiegu używane jest znieczulenie miejscowe w formie kropli do oczu. Cross Linking może przebiegać w dwóch lub trzech etapach, w zależności od tego, czy na początku zabiegu usuwany jest nabłonek rogówki. Zasadniczą część operacji stanowi nasączenie rogówki specjalnym roztworem ryboflawiny, a następnie naświetlenie jej lampą emitującą promieniowanie UV. Takie działanie ma na celu wytworzenie w strukturze rogówki nowych połączeń budujących ją włókien kolagenowych, dzięki czemu tkanka staje się mocniejsza, sztywniejsza i mniej podatna na odkształcenia.

Postępowanie po zabiegu korekty stożka rogówki

Po zakończeniu naświetlania następuje założenie na oko opatrunku w postaci specjalnej soczewki ochronnej. Jeżeli zabieg wykonywany jest bez usunięcia nabłonka, lekarz zdejmuje opatrunek już na drugi dzień po operacji. Pacjent nie powinien w tym czasie samodzielnie usuwać opatrunku ani trzeć oka nawet w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych. Po wykonaniu zabiegu Cross Linking pacjent musi stosować specjalne krople do oczu. Krople przepisuje lekarz. O ile lekarz nie zadecyduje inaczej, w większości przypadków zaleca się aplikowanie kropli aż do czasu wizyty kontrolnej. Wszystkie leki stosowane w postępowaniu pozabiegowym są przepisywane przez lekarza kwalifikującego pacjenta do zabiegu. Na czas przyjmowania kropli osoba po operacyjnej korekcie stożka rogówki nie powinna używać twardych soczewek kontaktowych minimum do czasu wizyty kontrolnej. Jeżeli po zabiegu pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub wątpliwości, należy jak najszybciej zwrócić się z tym do lekarza okulisty.

Efekty po zabiegu

Efekty Cross Linking są w pełni widoczne po czasie około 6-8 miesięcy po zabiegu. W tym czasie tkanka rogówki (składająca się z wzmocnionych już włókien kolagenowych) ulega stopniowemu zregenerowaniu, a struktura nabiera właściwej sobie sprężystości.

 

 

Zobacz również