img

Wzrok a korzystanie z okularów przeciwsłonecznych

Lato to czas, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o kondycję naszego wzroku. Naukowcy udowodnili, że mocne słońce szkodzi oczom oraz może przyspieszyć rozwój wielu chorób. O okularach przeciwsłonecznych przypominamy sobie najczęściej w upalne dni. Należy jednak wiedzieć, że nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może być niebezpieczna o każdej porze roku. Równie szkodliwy może być bowiem wpływ mocnego słońca jesienią czy w zimie, ponieważ największe nasilenie promieniowania UV występuje czasami właśnie w pochmurne dni. Tak naprawdę nie samo światło stanowi tu zagrożenie, a pewien zakres emisji: UVA i UVB. Na promieniowanie UVA jesteśmy najbardziej narażeni w miesiącach letnich, w godzinach okołopołudniowych, gdy jest ono najwyższe: jego intensywność zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości słońca. UVA potęguje ryzyko rozwoju zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej oraz uszkadza włókna kolagenowe w skórze powiek. Natomiast nasilenie promieniowania UVB, niezmienne bez względu na porę roku, sprzyja powstawaniu wolnych rodników mogących zaszkodzić poszczególnym tkankom oka. Patologiczne zmiany w obrębie narządu wzroku spowodowanie promieniowaniem ultrafioletowym określane są jako oftalmoheliozy. Należą do nich przede wszystkim posłoneczne zapalenie rogówki i stany zapalne spojówek. Aby ochronić oczy przed nadmierną ekspozycją na światło warto zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne. Odpowiednio dobrane szkła są naszym najlepszym sprzymierzeńcem w zabezpieczeniu oczu przed promieniami ultrafioletowymi.

Tanie okulary mogą uszkodzić wzrok

Z okularów przeciwsłonecznych korzysta bardzo dużo osób. Najczęściej mamy w swojej kolekcji kilka par, które dobieramy w zależności od nastroju czy sytuacji. Niestety, wiele osób kieruje się podczas ich zakupu jedynie względami estetycznymi. Skuszeni niską ceną, często kupujemy okulary na śmieszne pieniądze w markecie czy w innym przypadkowym miejscu. A trzeba wiedzieć, że takie działanie może poważnie zaszkodzić naszym oczom. Tanie okulary są wykonane z materiałów niskiej jakości, nie mają też niezbędnych filtrów. Długotrwałe noszenie takich szkieł (choć termin „szkło” to w tym przypadku lekkie nadużycie, bowiem większość marketowych okularów wykonana jest ze zwykłego plastiku) zwiększa ryzyko pojawienia się wad wzroku oraz groźnych chorób oczu.

Wybieraj tylko okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Kupując okulary przeciwsłoneczne powinniśmy wybierać wyłącznie modele z odpowiednimi filtrami. Przyciemnione szkła okularów „okłamują” nasze źrenice, które automatycznie się rozszerzają, umożliwiając wpuszczenie do gałki ocznej większej ilości światła. Jeśli okulary nie będą miały filtrów UV, promieniowanie będzie bez problemu wnikać do środka, wywołując bardzo niebezpieczne zmiany. Noszenie tanich „wynalazków” jest o wiele bardziej niebezpieczne niż nie stosowanie okularów przeciwsłonecznych w ogóle! Okulary przeciwsłoneczne z filtrem nie tylko chronią oczy przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, lecz stanowią także doskonałą profilaktykę onkologiczną, chroniąc powieki i wnętrze oka przez nowotworami. Podczas zakupu okularów wybierajmy jedynie te modele, które wyposażone są w filtr UV400. Oznaczenie znajdziemy na wewnętrznej części zausznika, w pudełku lub w instrukcji. Może być zapisanie także jako 100% UV reduction, 100% UV Block lub UV 100%.

Zobacz również