img

Przebieg zabiegu laserowej korekcji wzroku – czego należy się spodziewać?

Nosisz okulary lub soczewki kontaktowe? Przeszkadzają ci w wykonywaniu zawodu lub uprawianiu sportu? A może po prostu jesteś już zmęczony ciągłym używaniem szkieł korekcyjnych? Jest na to sposób. Laserowa korekcja wzroku pozwala trwale pozbyć się krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Po przeprowadzeniu zabiegu będziesz mógł cieszyć się wysoką jakością widzenia bez konieczności stosowania okularów i soczewek. Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat laseroterapii? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, na czym polega korekcja laserowa i czego możesz się spodziewać podczas zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Zanim przystąpisz do zabiegu, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. Osoby używające twardych soczewek kontaktowych powinny zrezygnować z ich noszenia na miesiąc przed operacją. Soczewki miękkie można odstawić nieco później – w tym przypadku wystarczy tydzień przed zabiegiem. Przygotowując się do laseroterapii warto też kilka dni wcześniej zrezygnować z makijażu. Na 24 godziny przed zabiegiem powstrzymaj się od używania perfum i innych kosmetyków zapachowych. W dniu operacji zabierz ze sobą okulary z filtrem UV – będą stanowiły dodatkową ochronę oczu po laseroterapii.

Znieczulenie

Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga jednak długotrwałego pobytu w klinice. Gdy przyjdziesz na miejsce, najprawdopodobniej zostaniesz zaproszony do pokoju zabiegowego. W tym miejscu otrzymasz znieczulenie. Jest ono podawane w formie kropli anestetycznych. Ich aplikacja jest całkowicie bezbolesna. Następnie twoje oczy zostaną zbadane w lampie szczelinowej.

Przebieg operacji

Po opuszczeniu gabinetu zabiegowego przejdziesz na salę operacyjną. Położysz się na stole operacyjnym z głową ułożoną na specjalnej podkładce zabezpieczającej ją przez poruszeniem. Twoja twarz będzie skierowana do góry, a ty będziesz musiał po prostu patrzyć przed siebie. Ze względu na to, że otrzymasz znieczulenie miejscowe a nie narkozę, będziesz w stałym kontakcie z personelem znajdującym się na sali. Lekarz nałoży na twoją twarz jałową folię zabezpieczającą i specjalną rozwórkę zapobiegającą mruganiu podczas zabiegu. Teraz nastąpi zasadnicza część operacji, czyli korekcja laserowa.

Działanie lasera

Bezpośrednio nad operowanym okiem zostanie ustawione ramię urządzenia z laserem. Jego działanie polega na emitowaniu wiązki światła, za pomocą której elementom układu optycznego zostanie nadany prawidłowy kształt. Sam laser nie będzie dotykał twojego oka – nie musisz się więc martwić, że jakikolwiek element gałki ocznej zostanie uszkodzony. Cała praca lasera potrwa zaledwie kilkanaście sekund. Nie martw się – nie poczujesz żadnego bólu.

Odpoczynek

Po zakończeniu zabiegu opuszczasz salę operacyjną i przez około pół godziny odpoczywasz w pokoju pozabiegowym. Następnie przychodzi do ciebie lekarz, ocenia wyniki zabiegu i przekazuje ci zalecenia dotyczące okresu rekonwalescencji. Jeśli na tym etapie nie ma żadnych przeciwwskazań, w tym momencie możesz wrócić do domu. Wychodząc z kliniki nie zapomnij o nałożeniu okularów przeciwsłonecznych. Zaraz po zabiegu nie powinieneś siadać za kierownicą samochodu, dlatego poproś o pomoc kogoś ze znajomych lub wróć do domu taksówką. W określonym przez lekarza terminie stawiasz się na kontroli w gabinecie okulistycznym

Zobacz również