img

Zespół suchego oka a dieta

​Pieczenie, swędzenie, podrażnienie oczu. Piasek pod powiekami i uczucie „mgły” na oczach. Trudności w otwarciu oczu rano, zaraz po przebudzeniu. Wszystkie te dolegliwości mogą być sygnałem, że cierpisz na zespół suchego oka. Nie ma powodu do paniki - schorzenie to nie zagraża całkowicie Twoim oczom, ani nie grozi utratą wzroku. Jednak nieleczone może powodować duży dyskomfort i utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Zespołu suchego oka nie należy ignorować, a choć istnieje kilka metod jego leczenia, warto przyjrzeć się też możliwościom jego zapobiegania. Nie bez znaczenia jest styl życia, w tym - dieta.

Przyczyny powstawania zespołu suchego oka

Wśród przyczyn powstawania suchego oka wskazuje się wiele takich, na które nie mamy szczególnego wpływu, jak wiek, czy inne choroby. Zespół suchego oka często dotyka osoby po 40 roku życia. Nierzadko występuje u osób z zaburzeniem funkcjonowania tarczycy, czy z cukrzycą. Trafia się też kobietom po menopauzie lub stosującym antykoncepcję hormonalną.
Istnieje też jednak wiele faktorów sprzyjających rozwijaniu się zespołu suchego oka, na które mamy większy wpływ. Przebywanie w zadymionych, zakurzonych pomieszczeniach, czy pokojach klimatyzowanych. Praca przy komputerze, bądź innych ekranach LED również jest nie bez znaczenia. Nie tylko sam niebieski blask ekranu źle wpływa na oczy, w czasie pracy przy komputerze mrugamy nawet dwa razy rzadziej, przez co oczy nawilżają się o wiele gorzej. 
Oprócz tego wszystkiego, podobnie jak dla całego naszego organizmu, nie bez znaczenia dla naszych oczu jest co kładziemy na talerzu. Dieta może mieć wpływ na nasz wzrok i stan naszych oczu, a odpowiednio dobrane posiłki mogą pomóc w zapobieganiu licznym chorobom. Zespół suchego oka nie jest wyjątkiem. 

Czy jedzenie ma wpływ na zespół suchego oka?

Chyba każdy z nas jako dziecko słyszał „jedz marchew, jest dobra dla oczu”. Czy jednak faktycznie to marchewka jest kluczowa w utrzymaniu zdrowych oczu? I jeśli tak, to dlaczego?
Nie da się ukryć, że marchew rzeczywiście dobrze wpływa na nasze oczy. Wynika to z dużej zawartości beta-karotenu. Nie jest to jednak jedyna substancja, która pomaga utrzymać zdrowie narządu wzroku.
Jeśli chodzi w szczególności o zespół suchego oka ważne są tłuszcze i kwasy omega 3. Tłuszcze są ważnym składnikiem filmu łzowego. Zaleca się spożywanie ryb, z których możemy przyswoić odpowiednie tłuszcze, a także przyjmowanie kwasu omega 3, na przykład w formie suplementów diety. Ryby zaleca się też ze względu na zawartą w nich witaminę B6, bez której film łzowy nie może prawidłowo funkcjonować. Witaminę też można znaleźć też w pomidorach i jarmużu. Inną witaminą konieczną dla filmu łzowego jest witamina C. Jej źródłem mogą być papryka, brokuły, brukselka, a także owoce dzikiej róży i aceroli.

Zalecenia żywieniowe w trosce o zdrowie oczu

Tłuszcze i kwasy omega 3 to nie jedyne substancje pozwalające utrzymać zdrowe oczy. Zaleca się przyjmowanie całej serii witamin i substancji, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie oczu.
I tak, witamina A, czyli inaczej retinol, znajduje się we wspomnianej już wcześniej marchwi, ale także dyni, pomidorach, szpinaku, czy produktach mlecznych. Witamina B2 pochodzi z produktów pełnoziarnistych, brokułów, czy awokado. Witamina B12 może zostać przyswojona przez spożywanie wątróbki. Witamina E także chroni oczy przed nadmierną suchością, a także przed uszkodzeniami. Jej źródłem są makrele, olej słonecznikowy, papryka, czerwona porzeczka, mango oraz szpinak. Wreszcie ważny dla oczu jest cynk, który bierze udział w procesie widzenia i który znajduje się w serach, orzechach, kukurydzy i roślinach strączkowych.

 

 

Zobacz również