img

Soczewki hybrydowe - ceny w Krakowie

Soczewki kontaktowe dawno już przestały być luksusową alternatywą dla okularów. Stały się bardzo powszechne, noszone nie tylko okazjonalnie zamiast okularów, ale zastępując je całkowicie. Są szeroko dostępne i w niewygórowanej cenie. Ilość soczewek kontaktowych dostępnych na rynku również bardzo wzrosła w ostatnich latach. Do wyboru są soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne. Istnieją soczewki miękkie i twarde, wykonane z różnych materiałów. Wszystko to, aby każdy pacjent mógł znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie.
Istnieją także specjalistyczne soczewki, dostępne na specjalne zlecenie lekarza okulisty w konkretnych przypadkach. Do takich należą soczewki hybrydowe, stosowane czasem przy stożku rogówki.
 

Przyczyny i objawy powstawania stożka rogówki

Stożek rogówki, choć nie grozi bezpośrednio utratą wzroku, jest dość poważnym schorzeniem i może zdecydowanie utrudnić życie codzienne pacjenta. O stożku rogówki mówimy, gdy odkształca się rogówka oka. Jest to przednia część gałki ocznej, znajdująca się przed soczewką. Ma funkcję zarówno ochronną, jak i skupiającą światło, dlatego jest tak ważna dla prawidłowego widzenia. W wyniku różnych czynników jej zaokrąglony zwykle kształt może się zmienić w stożkowaty, co zaburza widzenie pacjenta, a w poważnych przypadkach utrudnia wykonywanie nawet najprostszych czynności.
Przyczyny powstawania stożka rogówki nie są do końca jasne. Wiadomo, co może spowodować jego rozwój, jednak dlaczego stożek występuje akurat u tych, a nie innych pacjentów pozostaje tajemnicą. Wykluczono czynniki genetyczne, stożek nie powstaje też jako powikłanie innych chorób. Jego rozwojowi sprzyja natomiast intensywne i mocne pocieranie oczu, dlatego też stożek często pojawia się u alergików. Negatywny wpływ na rogówkę może mieć też długotrwałe przebywanie przed ekranem, w suchym powietrzu (na przykład w klimatyzowanym pomieszczeniu), a także wystawianie się na silne działanie promieni słonecznych.
Objawy stożka często przypominają po prostu stopniowe pogarszanie się wzroku. U osób z krótkowzrocznością może wydawać się, że noszone okulary są po prostu za słabe i należy zmienić szkła. Dlatego zdarza się, że stożek rogówki wykryty zostaje bardzo późno.
 

Soczewki hybrydowe - dla kogo?

Standardowo stożek rogówki koryguje się soczewkami twardymi, wykonanymi ze specjalnego, gazoprzepuszczalnego materiału. Soczewki tego typu są sztywne, a ich zadaniem jest utrzymanie stożka w odpowiednim kształcie i niedopuszczenie do jego dalszego odkształcania. Nie dla każdego pacjenta takie rozwiązanie będzie jednak odpowiednie. Soczewki twarde nie są szczególnie wygodne i ich noszenie może powodować podrażnienia i chęć pocierania oka - a to w przypadku pacjenta ze stożkiem rogówki ostatnia rzecz, którą należy robić.
Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, która pozwoliła opracować soczewki hybrydowe. Stanowią one połączenie twardego materiału w centralnej części soczewki z miękkim hydrożelowym materiałem na obwodzie soczewki. Dzięki temu nadal spełniając swoją funkcję niwelowania objawów stożka rogówki, soczewki hybrydowe są jednocześnie o wiele wygodniejsze niż zwykłe soczewki twarde.
 

Ceny soczewek hybrydowych w Krakowie

Soczewki hybrydowe zakupić można jedynie na specjalne zlecenie lekarza okulisty, w dużym mieście takim, jak Kraków nie będzie jednak problemu ze znalezieniem specjalisty, który będzie mógł taką receptę wypisać. Ze względu na swój specjalistyczny charakter, soczewki hybrydowe to dość duży wydatek - w Krakowie zapłacimy za nie około 1000zł. Dodatkowo zapłacić należy za badanie kwalifikacyjne, które pozwoli lekarzowi stwierdzić konieczność przepisania takiego rodzaju szkieł. Soczewki hybrydowe można na ogół nosić przez około rok, zanim będzie konieczna wymiana ich na nowe.

 

Zobacz również