Zespół suchego oka to niezwykle powszechna choroba oczu. Szacuje się, że cierpi na nią co piąty dorosły Polak. Schorzenie to jest związane z nadmiernym wysuszanie wierzchnie warstwy rogówki, w wyniku niedostatecznego wydzielania łez. Suchość oczu nie tylko powoduje dyskomfort u pacjenta, ale może także pogarszać wzrok. Ponadto nasz narząd wzroku pozbawiony naturalnej ochrony w postacie łez staje się bardziej podatny na infekcje i uszkodzenia mechaniczne. Czy słońce wpływa na przebieg choroby? Jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?
Zespól suchego oka - przyczyny i objawy
Poza nieustannym dyskomfortem, wielu pacjentów zmagających się z zespołem suchego oka zmaga się z uczuciem kłucia lub pieczenia. Wielu z pacjentów skarży się także na uczucie piasku pod powiekami. Z czasem dolegliwości tego mogą przybierać na sile, zwłaszcza w godzinach wieczornych. W bardziej zaawansowanej formie Zespół Suchego Oka może powodować ból oczu, światłowstręt, a nawet zaburzenia ostrości widzenia. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę wystąpienia Zespołu Suchego Oka. Wśród czynników prowokujących powstanie i rozwój choroby znajdziemy niezdrowy tryb życia, m.in. palenie tytoniu czy niedostateczne nawodnienie organizmu, ale także wielogodzinną pracę przy komputerze czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli wspomniane objawy u nas występują, warto skonsultować się okulistą, który pomoże dobrać metodę leczenia dopasowaną do naszych potrzeb. Mogą to być krople, maści, żele, a nawet nowoczesne zabiegi medyczne.
Wpływ słońca na oczy
Nadmiar słońca jest szkodliwy dla naszego organizmu. Długotrwałe przebywanie na słońcu nie tylko może powodować oparzenia, ale także przyspiesza starzenie się naszej skóry. Może wywoływać także raka. Nie inaczej jest w przypadku ekspozycji naszego wzroku na długotrwałe działanie światła słonecznego. Nie bez powodu nie powinno patrzeć się w słońce. Promienie ultrafioletowe wysuszają nasze oczy. Jeśli na co dzień dużo pracujemy przy komputerze, a do tego prowadzimy niezdrową dietę i palimy papierosy, znacznie zwiększamy ryzyko wystąpienia Zespołu Suchego Oka. O oczy powinniśmy zadbać szczególnie na zagranicznych wakacjach, gdzie do naszego oka dociera znacznie więcej promieni UV niż na co dzień.
Jak chronić oczy przed słońcem?
W słoneczne dni, zwłaszcza na wakacjach warto zaopatrzyć się odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed promieniowaniem UV i wiatrem. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie kropli nawilżających z filtrem. Ważny jest odpowiedni dobór okularów. Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtru UV szkodzą bardziej niż brak okularów, gdyż przyciemnione szkła powoduje rozszerzanie się źrenic, co w konsekwencji zwiększa ilość promieniowania UV docierającego do oka.