img

Co trzeba wiedzieć przed korekta stożka rogówki?

Rogówka jest przezierną, zewnętrzną warstwą znajdującą się w przedniej części gałki ocznej. Najczęściej spotykaną dystrofią tego organu jest stożek rogówki. To niezapalna, degeneracyjna choroba prowadząca do charakterystycznych zmian w jej strukturze. Naturalnie okrągła rogówka zaczyna się nadmiernie uwypuklać, a jednocześnie ulegać ścieńczeniu. Ponieważ ta część oka jest jednym z kluczowych ośrodków optycznych, zmiany w jej obszarze powodują upośledzenie funkcjonowania całego narządu wzroku. Typowymi objawami stożka rogówki jest szybko postępujące pogorszenie ostrości wzroku, uporczywe swędzenie i zaczerwienienie oczu, silna fotofobia (nadwrażliwość na światło), efekt halo wokół źródeł światła i tzw. poliopia jednooczna (widzenie mnogie). Nieleczony stożek rogówki może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście współczesna okulistyka oferuje pacjentom możliwość skorzystania z nowoczesnych zabiegów operacyjnych. Jednym z najpopularniejszych jest Cross-Linking. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat korekty stożka rogówki.

Jak się przygotować do zabiegu?

Cross-Linking jest małoinwazyjnym zabiegiem wykonywanym w zakresie tzw. chirurgii jednego dnia. Procedurę przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny: operowany otrzymuje znieczulenie podawane w formie kropli do oczu. W trakcie operacji tkanka rogówki nasączana jest specjalnym roztworem ryboflawiny, a następnie poddawana działaniu promieniowania ultrafioletowego. Użycie podczas zabiegu ryboflawiny (witaminy B2) chroni soczewkę i siatkówkę przed szkodliwym działaniem promieni UVA. Światło UV powoduje wzmocnienie połączeń między znajdującymi się w rogówce włóknami kolagenowymi, a tym samym wzmocnienie i usztywnienie tkanki. W ten sposób rogówka staje się bardziej odporna na deformacje i dalsze zniekształcenia. Efektem zabiegu jest zahamowanie progresji stożka rogówki. Przygotowując się do operacji pacjent postępuje według zaleceń lekarza:
    • na około 2-3 tygodnie przed terminem należy zdjąć soczewki kontaktowe (dotyczy to również szkieł twardych),
    • tydzień przed zabiegiem trzeba przerwać zażywanie witaminy C,
    • na dwa dni przed operacją należy aplikować do oczu specjalne krople,
    • w dniu zabiegu nie można być przeziębionym ani w trakcie leczenia jakichkolwiek infekcji.

Jakie badania wykonać przed zabiegiem?

Diagnostyka stożka rogówki obejmuje wywiad medyczny i badania specjalistyczne. Należą do nich między innymi:
    • badanie ostrości widzenia (jedno z podstawowych badań okulistycznych), 
    • topografia rogówki (tworzona komputerowo barwna mapa krzywizn na powierzchni rogówki),
    • badanie w lampie szczelinowej (dokładna ocena anatomii wybranych struktur oka), 
    • tonometria (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego), 
    • badanie widzenia obuocznego (analiza postrzegania głębi i oceny odległości),
    • pomiar gęstości komórek śródbłonka (ocena przezierności ostatniej warstwy rogówki),
    • biometria optyczna (wykorzystanie techniki optycznej tomografii koherentnej OCT w celu określenia długości osiowej gałki ocznej i odległości między poszczególnymi elementami oka).

Decyzję o tym, które badania należy wykonać, podejmuje lekarz prowadzący. 

Czy można spożywać alkohol bezpośrednio przed zabiegiem?

Picie alkoholu przed jakimikolwiek zabiegami operacyjnymi nie jest wskazane. Dlatego bezpośrednio przed procedurą Cross-Linking należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.

 

 

Zobacz również