img

Rekonwalescencja po refrakcyjnej wymianie soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny zabieg okulistyczny, jeden z najlepszych obecnie dostępnych na rynku. Zaleca się go często osobom po 40 roku życia, jednak można zdecydować się na niego już wcześniej. Ogromną zaletą jest fakt, że pozwala na jednoczesne zniwelowanie krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu, zapobiega też zaćmie. Dlatego też poleca się refrakcyjną wymianę soczewki osobom, które cierpią na kilka wad wzroku jednocześnie - dzięki temu zabiegowi można raz na zawsze pozbyć się wszystkich okularów, czy soczewek kontaktowych.
 

Jaka jest cena refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to nic innego jak zabieg usunięcia naturalnej soczewki pacjenta i wszczepienie na jej miejsce soczewki sztucznej. Implant dobierany jest do pacjenta indywidualnie, w oparciu o wywiad z okulistą i dokładne badania, które pozwolą określić stan wzroku pacjenta i to, jaka soczewka jest mu potrzebna.
Możliwe jest wszczepienie soczewki jednoogniskowej, niwelującej jedną wadę wzroku, lub wieloogniskowej, pozwalającej na wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Do wyboru są także soczewki toryczne dla astygmatyków. Dodatkowo można zamówić soczewkę z filtrem światła niebieskiego, czy z filtrem UV.
Na NFZ refundowane są jedynie soczewki jednoogniskowe. We wszystkich innych przypadkach zapłacić należy z własnej kieszeni. Im bardziej zaawansowana soczewka, tym wyższy koszt operacji. Ceny refrakcyjnej wymiany soczewki zaczynają się od 6000zł i sięgają nawet 8000zł.
 

Jakie są przeciwwskazania do refrakcyjnej wymiany soczewki?

W przeciwieństwie do laserowej operacji wzroku, do refrakcyjnej wymiany soczewki nie ma właściwie przeciwwskazań. Jedyne, co może spowodować, że operacja nie może się odbyć to ciężki stan pacjenta. Dlatego też zabieg ten jest niejednokrotnie oferowany osobom, którym bardzo zależy na pozbyciu się konieczności noszenia szkieł korekcyjnych, ale nie mogą być operowane laserowo, na przykład z powodu zbyt cienkiej rogówki, bądź innych chorób oczu, które dyskwalifikują ich do zabiegu laserowego.
 

Jak dbać o oczy po refrakcyjnej wymianie soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to jeden z najbezpieczniejszych dostępnych obecnie zabiegów okulistycznych. Nie wymaga też długiego czasu rekonwalescencji, choć oczy należy po zabiegu oszczędzać. Potrzebne będzie kilka dni na zagojenie się nacięć na oku wykonanych w czasie zabiegu. Należy stosować się do zaleceń lekarza, używać przepisanych leków i kropli. Trzeba dać oku odpocząć i przyzwyczaić się do nowego widzenia. Ważne jest unikanie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni po operacji. Wszystko to pozwoli uniknąć powikłań.

 

 

Zobacz również