img

Soczewka asferyczna - wszystko co musisz o niej wiedzieć

Wady wzroku, a nawet niektóre poważniejsze schorzenia nie są już jednoznaczne z “wyrokiem” noszenia okularów przez kolejne lata. Istnieją alternatywne rozwiązania korekcji wzroku, począwszy od soczewek kontaktowych, na operacjach skończywszy. Niezależnie od tego, czy chodzi tylko o soczewki kontaktowe, czy o syntetyczną soczewkę wszczepianą do oka w ramach zabiegu, należy podjąć pewne decyzje. Soczewek dostępnych na rynku jest zatrzęsienie, każdy więc może wybrać coś idealnego dla siebie. Przyjrzyjmy się bliżej soczewce asferycznej.

Soczewka asferyczna - co to jest?

Standardowe soczewki to soczewki sferyczne. Istnieją jednak alternatywy, a jedną z nich jest właśnie soczewka asferyczna. Ma ona kształt będący wycinkiem elipsoidy, co wpływa na to, jak soczewka załamuje światło. Taki kształt pozwala na zachowanie ostrości widzenia nawet na peryferiach pola widzenia. Innymi słowy, moc soczewki jest taka sama na jej całej powierzchni. Nie ma tu wpływu materiał z jakiego jest wykonana, czy inne atrybuty. “Asferyczność” soczewki odnosi się wyłącznie do jej kształtu. Soczewki asferyczne nadal mogą być jednoogniskowe - korygujące jedną wadę wzroku, bądź wieloogniskowe - przeznaczone dla osób zmagających się na przykład równocześnie z krótkowzrocznością, jak i astygmatyzmem.

Soczewka asferyczna z filtrem światła niebieskiego

Istnieją także dodatkowe atrybuty, które może mieć soczewka. Pacjent może zdecydować się na bardziej zaawansowaną technologicznie soczewkę, która nie tylko pomoże w korekcji wzroku i poprawie jakości widzenia, ale też będzie chroniła oczy przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. Taką dodatkową opcją może być filtr UV chroniący przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych na oczy, bądź filtr światła niebieskiego.
Światło niebieskie to światło naturalnie występujące wokół nas. Jest bardzo ważne, bowiem reguluje cykl dobowy - innymi słowy, pomaga nam “rozpoznać” kiedy jest dzień, a kiedy noc. Problemem staje się, gdy dociera do naszych oczu w nadmiarze i o bardzo zróżnicowanych porach doby. Światło niebieskie działa pobudzająco, a więc widziane w nocy może zaburzyć sen. Niestety, ten rodzaj światła stał się w ostatnich latach wszechobecny. Jest emitowany z wszelkiego rodzaju ekranów LED, a to oznacza, smartfony, tablety, komputery, telewizory, nawet elektroniczne billboardy. Jesteśmy otoczeni źródłami światła niebieskiego, co w dłuższym okresie czasu może zaburzyć nasz cykl dobowy, spowodować problemy ze spaniem i przemęczenie oczu. Dobrym rozwiązaniem są soczewki właśnie z filtrem światła niebieskiego.

Soczewka asferyczna a sferyczna - różnice

Różnicę między soczewką sferyczną i soczewką asferyczną trudno zauważyć gołym okiem. Podstawową różnicą jest kształt, nie jest to jednak różnica na tyle duża, by była łatwo dostrzegalna. Soczewka sferyczna jest wycinkiem kuli. Powoduje to, że załamuje ona światło w konkretny sposób, a jej moc jest najlepsza w centralnej części soczewki. Dlatego też obrzeża soczewki często charakteryzują się delikatnym rozmazaniem obrazu. Stworzenie soczewki asferycznej, będącej wycinkiem elipsoidy pozwoliło zniwelować ten problem. Dzięki takiemu kształtowi moc soczewki jest jednakowa na całej jej powierzchni, co poprawia ostrość widzenia pacjenta. Dodatkowo soczewka asferyczna lepiej układa się na oku - jest po prostu wygodniejsza.
Soczewki asferyczne poleca się często jako implanty stosowane w leczeniu zaćmy, lub u osób poddających się operacji refrakcyjnej wymiany soczewki. Te asferyczne dają dużo lepszy komfort widzenia, nie tylko przy patrzeniu na wprost, ale także kątem oka, nie powodują też optycznego powiększenia widzianych obiektów.

 

Kliknij i zobacz jakie są dostępne rodzaje soczewek w klinice Vidium Medica -> https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/rodzaje-soczewek/

 

Zobacz również