img

Korekcja laserowa wzroku a wiek pacjenta

Zaburzenia widzenia wynikające z obniżonej sprawności oka nazywane są wadami wzroku. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że z powodu tej przypadłości cierpi już ponad 2,2 mld ludzi na świecie. Do najczęściej występujących wad wzroku zalicza się krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Bez odpowiedniej pomocy takie przypadłości mogą znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyjmuje się, że głównym czynnikiem decydującym o obniżeniu sprawności oka jest starzenie się organizmu. Z drugiej strony eksperci alarmują, że korekcji wzroku może potrzebować już co drugie dziecko w wieku szkolnym. Istnieją różne metody leczenia wad wzroku. Tradycyjnym rozwiązaniem jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Istnieją także operacyjne metody poprawy jakości widzenia. Za najbezpieczniejszą, a jednocześnie najbardziej skuteczną uznawana jest laserowa korekcja wzroku. Czy taki zabieg może być przeprowadzony u dziecka?

Korekcja laserowa wzroku u dzieci

Laserowa korekcja wzroku to bez wątpienia jedna z najbardziej zaawansowanych technik poprawy jakości widzenia u osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Przeprowadzenie takiego zabiegu pozwala na wyrównanie wady wzroku i w większości przypadków przywrócenie pełnego komfortu zdrowego widzenia. Dzięki laseroterapii można raz na zawsze pozbyć się okularów i soczewek kontaktowych. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym. Parametry lasera ustalane są dla każdego pacjenta indywidualnie – moc urządzenia musi być precyzyjnie dostosowana do wady wzroku. Środek przeciwbólowy aplikuje się w formie kropli do oczu. Ponieważ nie ma potrzeby podawania narkozy, pacjent może przez cały czas porozumiewać się z personelem. O bezpieczeństwo i komfort operowanego dba obecny na sali lekarz anestezjolog. W trakcie zabiegu pacjent leży wygodnie na specjalnym stole. W tym czasie następuje laserowe wymodelowanie kształtu rogówki. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut, a poprawa jakości widzenia jest zauważalna niemal natychmiast po zakończeniu zabiegu. Jednym z głównych przeciwwskazań do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku jest wiek pacjenta. Takich operacji nie wykonuje się u niemowląt i małych dzieci, ponieważ w ich przypadku trudno mówić o ustabilizowanej wadzie. Z tego względu lekarz mógłby mieć poważne trudności w dobraniu odpowiedniej mocy lasera, a użycie niewłaściwych parametrów wiązałoby się z ryzykiem uszkodzenia struktur oka.

Od jakiego wieku laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg przewidziany dla osób pełnoletnich, z ustabilizowaną wadą. Eksperci przyjmują, że do zabiegu można przystąpić nie wcześniej niż w wieku 18-20 lat. Uznaje się, że do tego wieku ludzki narząd wzroku podlega ciągłemu rozwojowi, dlatego aby zabieg mógł być w pełni efektywny i długotrwały najlepiej zaczekać do osiągnięcia przez pacjenta pełnoletniości. Warto pamiętać, że ograniczenia wiekowe są jednak umowne i ostateczna decyzja o wykonaniu laserowej korekcji wzroku należy do lekarza prowadzącego.

Do jakiego wieku laserowa korekcja wzroku?

Jako górną granicę do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku przyjmuje się wiek 55 lat. W niektórych sytuacjach można wykonać zabieg również u osoby starszej. Wiele zależy od tego, czy u pacjenta rozwinęło się schorzenie zwane prezbiopią (inaczej: starczowzrocznością). Kwalifikacja do zabiegu zależy więc od indywidualnych cech i potrzeb pacjenta oraz ogólnego stanu jego zdrowia.

Zobacz również