img

Leczenie stożka rogówki - ceny w Warszawie

Stożek rogówki to poważne schorzenie oczu. Choć nie powoduje całkowitej ślepoty, jest wysoce uciążliwą chorobą, której objawy na zaawansowanym poziomie rozwoju mogą bardzo utrudnić życie pacjenta. Kilkanaście lat temu jedyną skuteczną możliwością uleczenia stożka, był przeszczep rogówki - zabieg skuteczny, ale dość ryzykowny. Dzisiejsza medycyna na szczęście może zaproponować bezpieczniejsze alternatywy. Choć nie gwarantują one całkowitego pozbycia się stożka, pozwalają na zahamowanie postępu choroby i poprawę jakości widzenia.
 

Stożek rogówki - co to jest?

Czym właściwie jest stożek rogówki? Jest to schorzenie atakujące rogówkę oka pacjenta. Ta przednia część gałki ocznej, zaokrąglona, chroniąca soczewkę, jest bardzo ważna dla naszego widzenia. W wyniku działania różnych czynników może ona ulec osłabieniu, stać się cienka i podatna na odkształcenia. Z czasem jej kształt zacznie przypominać raczej stożek; stąd nazwa choroby.
Główne objawy to podrażnienie oczu, swędzenie i zaczerwienienie. Często pacjenci skarżą się też na widzenie mnogie i efekt halo wokół źródeł światła. W miarę rozwoju schorzenia widzenie pogarsza się stopniowo. Innymi symptomami mogą być nadwrażliwość na światło, czy pogorszenie widzenia w ciemności.
Powody występowania stożka rogówki nie są całkowicie znane. Wiadomo, że często pojawia się on w wyniku intensywnego i częstego pocierania oczu. Dlatego też nierzadko stożek rogówki występuje u alergików. W okresie nasilenia objawów alergii, osoby uczulone często doświadczają podrażnienia oczu, co sprawia, że mocno je pocierają. Może to osłabić rogówkę i ją odkształcić. Stożek rogówki występuje też często z określonymi chorobami genetycznymi, na przykład z zespołem Downa. Rogówka może stać się też słaba i cienka przez osłabienie połączeń między włóknami kolagenu, z których jest zbudowana.
 

Jak przebiega korekta stożka rogówki?

Na początkowym etapie choroby korygować można stożek twardymi soczewkami kontaktowymi. Gdy to nie wystarcza, istnieje kilka zabiegów, którym może poddać się pacjent. Każdy z nich ma nieco inny cel i przebieg.
Zabieg crosslinking pozwala na tworzenie nowych połączeń między włóknami kolagenu w rogówce. Nie przywróci to jej normalnego kształtu, ale pozwoli na jej wzmocnienie i zahamowanie odkształcania się. Zabieg ten może być połączony z operacją topoguided, która polega na laserowym wymodelowaniu rogówki, by zmienić jej kształt. Alternatywą jest wszczepienie specjalnych pierścieni Intacs, które utrzymywać będą rogówkę w miejscu i nie pozwolą na jej dalsze odkształcanie się.
 

Ile kosztuje korekta stożka rogówki w Warszawie?

Jeśli chodzi o koszty leczenia, przede wszystkim potrzebne są badania, które pozwolą zdiagnozować stożek i jego stopień zaawansowania i wybrać najlepszą metodę. Badania takie mogą kosztować do 400zł.
Następnie za soczewki twarde zapłacimy do 1700zł za parę. Sam zabieg Topoguided to koszt około 3000zł, a crosslinkingu 2000zł. Niektóre kliniki oferują oba zabiegi w pakiecie, zaoszczędzić można wówczas około 1000zł. Najdroższe są pierścienie Intacs, których ceny sięgają nawet 6000zł.

 

Zobacz również