img

Diagnostyka zespołu suchego oka

Aby nasze oczy mogły dobrze pracować, konieczne jest ich odpowiednie nawilżenie. Naturalnym nawilżeniem dla oczu jest film łzowy, którym pokryta jest cała powierzchnia gałki ocznej. Gdy ilość wydzielanych łez jest niewystarczająca lub gdy w składzie chemicznym filmu łzowego pojawiają się nieprawidłowości, może dojść do nadmiernego wysuszenia oka. Taki stan nazywany jest zespołem suchego oka. Pojawienie się zespołu suchego oka wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami, w tym pieczeniem i swędzeniem oczu. Diagnostyką i leczeniem zespołu suchego oka zajmują się doświadczeni lekarze okuliści. Jakie funkcje pełni w oku film łzowy? Jakie objawy pojawiają się w przypadku niewystarczającej ilości łez? I wreszcie: jak wygląda diagnoza zespołu suchego oka? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące zespołu suchego oka. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zespole suchego oka, kliknij tutaj! --->  https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

Za co odpowiada film łzowy?

Film łzowy pełni w naszym organizmie kilka istotnych funkcji. Po pierwsze odpowiada on za nawilżenie oka. Drugim zadaniem filmu łzowego jest odżywienie i natlenienie nabłonka rogówki. Kolejną funkcją filmu łzowego jest usuwanie z oczu zanieczyszczeń. Film łzowy odpowiada wreszcie na zapewnienie powiekom odpowiedniego poślizgu w trakcie mrugania.

Czym objawia się zespół suchego oka?

Gdy oczy nie są dostatecznie nawilżone, pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów. Wśród nich znajdują się przede wszystkim wspomniane wcześniej swąd i pieczenie. W niektórych przypadkach swędzeniu towarzyszy ból. Pojawia się także zaczerwienienie i obrzęki powiek. Pacjenci z zespołem suchego oka wskazują również na większą męczliwość wzroku oraz zamglone, niewyraźne widzenie. Objawów nie należy w żadnym wypadku bagatelizować. Jeśli zauważyliśmy u siebie którykolwiek z nich, warto jak najszybciej udać się do okulisty.

Diagnostyka zespołu suchego oka

Podstawą zgromadzenia informacji na temat dolegliwości występujących w zespole suchego oka jest wywiad lekarski. W trakcie wywiadu lekarz gromadzi dane na temat dolegliwości oraz czynników ryzyka. Do rutynowych pytań stawianych pacjentowi w trakcie wywiadu lekarskiego należą m.in.:
• Jakie dolegliwości się pojawiają?
• Czy pacjent stosuje krople do oczu?
• Czy pacjent był (lub jest) leczony okulistycznie?
• Czy podczas terapii chorób narządu wzroku pacjent miał wykonywane jakieś zabiegi?
• Czy pacjent nosi soczewki kontaktowe?
• Czy pacjent stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne?
• Ile czasu dziennie pacjent spędza przed komputerem?
• Czy dolegliwości nasilają się o określonej porze dnia (i czy może to być z czymś związane)?

Na etapie diagnozy niezbędne jest również wykonanie badań w lampie szczelinowej, podczas których lekarz dokonuje oceny skóry powiek, brzegu powiek i menisku łzowego, jak również pomiaru częstotliwości mrugania (przyjmuje się, że minimum to 12 mrugnięć na minutę) oraz oceny zamykania powiek. W trakcie badania z użyciem lampy szczelinowej przeprowadza się także ocenę w świetle odbitym oraz dokładną analizę powierzchni oka. Lekarz okulista może na podstawie takiego badania ocenić stan rogówki i spojówki oraz ocenić jakość filmu łzowego. Badanie jest nieinwazyjne.

 

Zobacz również