Nim zdecydujemy się na zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki lub na laserową korektę wzroku konieczny jest udział w badaniach kwalifikacyjnych. Na szczęście większość dobrych klinik okulistycznych wykonuje je w atrakcyjnych cenach, a więc nie musimy się martwić, że stracimy dużo pieniędzy w przypadku zdrowotnego niezakwalifikowania się na zabieg. Ile powinniśmy przygotować pieniędzy na badania kwalifikacyjne? Czy istnieje wiele przeciwwskazań przed refrakcyjną wymianą soczewki.
Badania kwalifikacyjne do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki - co to jest?
Badania kwalifikacyjne to obowiązkowy element przygotowujący zarówno do laserowej korekty wzroku, jak i do refrakcyjnej wymiany soczewek. To właśnie wtedy lekarz decyduje czy możemy skorzystać z zabiegu, a także dobiera odpowiednią dla nas soczewkę. To właśnie odpowiedni dobór soczewki pozwala zrezygnować z noszenia okularów raz na zawsze.
Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki? W trakcie operacji lekarz usuwa nam naszą fizjologiczną soczewkę, wszczepiając na jej miejsce sztuczny, zaawansowany technologicznie implant. Taki zabieg pozwala nie tylko zlikwidować trapiącą nas wadę wzroku, jak starczowzroczność, ale także trwale chroni przed wystąpieniem zaćmy. Co ważne - zabieg ten może być wykonywany u osób, które wcześniej przechodziły laserową korekcję wzroku. Również osoby, które z różnych przyczyn nie mogły skorzystać z laserowej korekcji - mogą skorzystać z refrakcyjnej wymiany soczewki. Z zabiegu wykluczone są zwykle osoby z jaskrą i zmiany cukrzycowymi - reszta pacjentów zwykle kwalifikuje się na zabieg. Operacja ta cieszy się bardzo dużym powodzeniem u osób powyżej 45. roku życia.
Przebieg badań kwalifikacyjnych do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki
W ramach badania kwalifikacyjnego poza standardowym wywiadem medycznym lekarz przeprowadza topografię rogówki metodą IOL Premium, bada ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także gęstość komórek śródbłonka. W ramach badania kwalifikacyjnego przeprowadzane jest także OCT plamek i tarcz nll i biometria optyczna. Zastosowanie systemu nawigacyjnego Verion umożliwia opracowywanie planów chirurgicznych i dobranie odpowiedniej soczewki. Całość domykana jest konsultacją z lekarzem, który doradza najlepszą metodę zabiegu.
Ceny badań kwalifikacyjnych w Krakowie
W Krakowie na badanie kwalifikacyjne możemy udać się do kliniki okulistycznej Vidium Medica. Cena za badanie to 295 złotych i opisuje wszystkie wyżej wspomniane elementy przygotowujące do zabiegu. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zdecydujemy się na zabieg z zastosowaniem soczewki wieloogniskowej Lisa Tri firmy Zeiss oraz PanOptix firmy Alcon musimy się liczyć z wydatkiem 7 300 złotych za oko. Zabieg z zastosowaniem soczewki wieloogniskowej torycznej asferycznej Lisa Tri tori firmy Zeiss oraz PanOptix toric firmy Alcon to już koszt 8 200 złotych. O tym, czy potrzebujemy soczewek torycznych, poinformuje nas lekarz w trakcie badania.
Zabieg choć wydaje się kosztowny, cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż jest to operacja jednorazowa - dożywotnio chroniąca nas przed jaskrą i korygująca wiele wad wzroku. Po zabiegu należy się stosować do zaleceń lekarskich, aby okres rekonwalescencji przeszedł bez komplikacji. Pozwoli nam to szybko wrócić do dawnej sprawności i cieszyć się dobry wzrokiem przez długie lata.