img

Soczewki miniskleralne - co to?

Okulistyka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. Możliwości, jakimi obecnie dysponujemy, pozwalają wykonywać skomplikowane zabiegi z użyciem lasera oraz stosować specjalne soczewki korygujące umieszczane bezpośrednio na twardówce oka. Z nowoczesnych metod korekcji wzroku mogą korzystać także polscy pacjenci. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym są soczewki miniskleralne i w jakich przypadkach się je stosuje.


Soczewki miniskleralne – jak są zbudowane?
Soczewki skleralne i miniskleralne stanowią interesującą alternatywę dla konwencjonalnych szkieł kontaktowych. Ponieważ mają większą średnicę, po umieszczeniu w oku opierają się na twardówce i tym samym pokrywają całą rogówkę. Powstającą w ten sposób przestrzeń pomiędzy rogówką a twardówką wypełnia się specjalnym płynem (solą fizjologiczną lub tzw. sztucznymi łzami), dzięki czemu wyrównane zostają wszelkie nieregularności powierzchniowe. Soczewki miniskleralne dobierane są indywidualnie. Dostępne są różne rozmiary, z których największe mają 18 milimetrów średnicy (dla porównania: klasyczne soczewki mają zazwyczaj do 10 mm). W celu dopasowania soczewki próbnej standardowo wykonuje się topografię rogówki umożliwiające precyzyjne ustalenie jej geometrii. Badanie jest przeprowadzane przez okulistę lub optometrystę.

Jakie są zalety soczewek miniskleralnych?
W większości przypadków noszenie soczewek miniskeralnych daje dużo lepsze efekty niż stosowanie twardych soczewek gazoprzepuszczalnych. Po pierwsze, gwarantują one doskonałą jakość widzenia, co znacznie podnosi komfort codziennego funkcjonowania. U pacjentów z większą nieregularnością rogówki takie soczewki znacząco poprawiają ostrość wzroku. Ponieważ soczewka nie styka się bezpośrednio z okiem (opiera się na słabo unerwionej twardówce), nie ma możliwości podrażnienia wrażliwej rogówki. Aplikacja i zdejmowanie soczewek miniskeralnych również nie sprawiają żadnych kłopotów. Wystarczy krótki instruktaż, by pacjent bez problemu poradził sobie z samodzielnym zakładaniem ich w domu. Komfort noszenia jest tu nieporównywalnie wyższy w porównaniu z konwencjonalnymi szkłami kontaktowymi. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że dzięki użyciu do wykonania soczewek miniskeralnych najwyższej jakości materiałów, szkła niektórych producentów mogą być stosowane nawet przez rok.

Soczewki miniskleralne – gdzie się je stosuje?
Szkła miniskeralne mają bardzo szerokie zastosowanie. W wielu przypadkach – zarówno tych prostych, jak i bardziej skomplikowanych – są uznawane za najlepszą metodę korygowania wad wzroku. Po pierwsze, stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, u których nie sprawdziły się tradycyjne soczewki kontaktowe lub okulary (na przykład pacjentów z zaawansowanymi postaciami stożka rogówki – obok zabiegu laserowej korekcji wzroku to właśnie soczewki stanowią najlepszą metodę korekcji tej uciążliwej dolegliwości). Szkła miniskeralne mogą być też zastosowane u pacjentów po przeszczepie rogówki. Ponieważ noszenie soczewek miniskleralnych zapewnia stałe nawilżenie przestrzeni między soczewką a okiem, to rozwiązanie doskonale sprawdza się u pacjentów z zespołem suchego oka. Ten typ soczewek polecany jest także osobom po urazach oka, u których nie ma możliwości zastosowania innych metod korekcji. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z odkształceniami rogówki oraz stanami pozapalnymi. Szkła kontaktowe miniskeralne mogą być ponadto zastosowane u osób z zespołem Sjörgena i opadaniem górnej powieki.

 

 

Zobacz również